Benfica – Getafe 1-2: Contra & Co au scris o noua istorie

Inaintea partidei cu Benfica Lisabona , de pe Da Luz, fundasul roman de la Getafe , Cosmin Contra, declara ca nu se teme de formatia portugheza si de istoria acesteia in cupele europene. Joi seara, Getafe a scris ea o pagina de istorie, continuand un prim sezon senzational in Europa cu o victorie, scor 2-1, in deplasarea din Portugalia. Gazdele au ramas fara Oscar Cardozo in debutul intalnirii, acesta fiind eliminat in minutul noua pentru un cot in figura aplicat lui Belenguer, iar Getafe a inscris cate un gol in fiecare repriza, prin Ruben De La Red si Pablo Hernández, pentru a obtine un avantaj de doua goluri. Totusi, Mantorras a reusit sa inscrie un gol de onoare pentru Benfica , gol ce le va oferi portughezilor o sansa in plus in returul de miercurea viitoare, din Spania. Chiar si antrenorul oaspetilor recunoaste ca acea sansa va exista, Michael Laudrup spunand ca Getafe nu se poate considera calificata dupa victoria cu 2-1. „Este un rezultat foarte favorabil si este complicat pentru Benfica sa inscrie doua goluri in deplasare, dar nu ii va fi imposibil”, a avertizat Laudrup. Jocul tur a inceput prost pentru gazde, care au ramas in zece dupa doar cateva minute. Totusi, Benfica a fost cea care a amenintat prima poarta adversa, Rui Costa testandu-l pe Oscar Ustari dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Getafe a replicat cu cateva combinatii bune intre Esteban Granero si Pablo Hernández, ultimul reusind sa il intinda serios pe Quim. A urmat o perioada de presiune a oaspetilor, care au spart gheata in minutul 25. De La Red a controlat balonul la marginea careului, si-a creat spatiu si sutul sau spre poarta a fost usor deviat in gol. Getafe a parut sa incheie partida in repriza a doua, cand si-a dublat avantajul cu 25 de minute inainte de final. De La Red a jucat acum rolul de servant si i-a pasat decisiv lui Pablo Hernández, care a curbat o mintea in plasa portii lusitane. Reactia Benficai a venit instant si Ustari a fost spectator la sutul in bara al lui Cristián Rodríguez, trimis la cateva minute dupa golul doi al spaniolilor. Trimis pe teren de doar 14 minute, Matorras a reusit apoi sa reaprinda speranta gazdelor, cu un sut uluitor de la mare distanta, ce s-a oprit in plasa portii. Leverkusen - Hamburg Iar daca derby-ul iberic al optimilor Cupei UEFA s-a incheiat cu victoria celor de la Getafe, in intalnirea exclusiv germana a acestei faze a competitiei, Bayer Leverkusen a obtinut un avantaj minim in fata rivalei din campionat HSV Hamburg, scor 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Theofanis Gekas, in repriza secunda. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro