Beckham, primul gol pentru LA Galaxy

Englezul a jucat 63 de minute, a inscris din lovitura libera, iar la iesirea din teren a fost aplaudat la scena deschisa . Englezul David Beckham a marcat un gol si a dat o pasa de gol la primul sau meci ca titular pentru LA Galaxy , care s-a impus cu 2-0 in fata lui DC United, calificandu-se astfel in finala Superligii americane. In minutul 28, fostul jucator al lui Real Madrid si actualul capitan al celor de la Galaxy a marcat din lovitura libera de la 25 de metri, iar apoi i-a pasat decisiv lui Landon Donovan, care a dus scorul la 2-0. Mijlocasul de 32 de ani a fost schimbat in minutul 63, fiind aplaudat la scena deschisa de cei 17.223 de spectatori. In minutul 18, Beckham a primit un cartonas galben pentru un fault asupra capitanului lui DC United, Jaime Moreno. "Am simtit ca voi inscrie imediat ce am luat mingea in mana. Este prima lovitura libera pe care am executat-o in ultimele opt saptamani, asa ca ma simt foarte bucuros. Sincer, nu credeam ca o sa rezist pe teren timp de o ora. Le-am spus celor de aici sa aiba un pic de rabdare cu mine, deoarece glezna trebuia sa se vindece. Era o accidentare si nu puteam sa fac nimic in aceasta perioada. Oricum, sunt foarte fericit ca pot sa joc iar fotbal", a spus englezul, care nu a jucat decat 37 de minute in precedentele doua partide. Si antrenorul Frank Yallop s-a aratat entuziasmat de evolutia englezului. "Toata echipa astepta sa primim o lovitura libera. Cand il ai pe Beckham in teren, este ca si cum ai avea un penalty. Sunt bucuros ca David a facut un meci mare. Cu el in teren, parca si ceilalti jucatori sunt mai motivati", a declarat tehnicianul lui LA Galaxy. McLaren il vrea la Nationala In alta ordine de idei, Steve McLaren, antrenorul nationalei Angliei, spera sa conteze pe David Beckham in amicalul contra Germaniei de saptamana viitoare, chiar daca acesta nu va juca decat cateva minute.Englezul nu a mai batut o lovitura libera de opt saptamani . Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro