Becali nu vrea "solutii imorale"

Zvonurile privind venirea lui Gheorghe Hagi ca antrenor si a lui Gheorghe Popescu ca presedinte in Ghencea au fost infirmate de patronul Gigi Becali, insa varianta este considerata ideala de finantator, desi este inaplicabila. „N-am sa fac niciodata masinatiuni din astea comuniste, ca sa fac pe cineva sa plece. Chiar daca ar fi vrut sa plece Olaroiu, nu l-as fi lasat eu. Nu procedez asa, eu spun simplu: pleci si punct. Sa-i dau afara pe Olaroiu si pe Stoica si sa-i aduc pe Hagi si Popescu ar fi imoral. Intr-adevar, ar fi ceva ideal pentru mine, Hagi antrenor, Popescu presedinte, oameni cu experienta internationala, dar nu ar fi moral“, a declarat Becali, care apreciaza inca performantele lui Olaroiu: „Il respect pe Hagi, e mare antrenor, e nasul meu, tin la el ca nas, ca roman, dar, ca sa-l dai afara pe Olaroiu dupa rezultatele pe care le-a avut, e imoral“. Startul ratat al stelistilor atit in Cupa UEFA, cit si in campionatul intern pune o presiune suplimentara asupra elevilor lui Cosmin Olaroiu , astazi, in partida din sferturile de finala ale Cupei Romaniei - Timisoreana, contra Otelului Galati. Confruntarea de la Constanta, programata la ora 20.45 (Antena 1), vine dupa eliminarea in fata Sevillei si dupa remiza scandaloasa in compania gruparii UTA. Primul meci al sezonului de primavara i-a dat mai multa bataie de cap tehnicianului ros-albastrilor, din punctul de vedere al indisponibilitatilor, la mai vechile probleme legate de accidentarile lui Nicolae Dica, Mihaita Nesu si Petre Marin, adaugindu-se cea a lui Sorin Ghionea , si el indisponibil pentru meciul de astazi. In plus, nici capitanul Mirel Radoi nu va putea fi utilizat de Cosmin Olaroiu astazi, din cauza cartonasului rosu incasat in meciul de la Oradea. In aceste conditii, linia defensiva a Stelei va suferi schimbari majore, fiind de asteptat titularizarea lui Baciu alaturi de Goian si a lui Gigel Coman, jucator care nu a dat randamentul scontat de cind a venit in Ghencea. Otelul vrea calificarea Criza prin care trece campioana a ridicat moralul in rindul galatenilor. Echipa care s-a simtit jignita in momentul in care ros-albastrii au propus disputarea meciului in Ghencea, chiar daca intrecerea se disputa pe teren neutru, crede in sansa ei de a ajunge in semifinalele Cupei Romaniei-Timisoreana, mai ales ca aceasta competitie nu este specialitatea gruparii din Ghencea. „Va fi o mare surpriza daca o eliminam pe Steaua“, a declarat antrenorul galatenilor, Petre Grigoras , care va miza pe atac in partida de la malul marii. „Vom juca ofensiv, stim ca Steaua trece printr-o criza si de aceea nu ne va fi frica. Ne dorim sa obtinem un rezultat bun si o calificare in semifinale, mai ales daca vom juca la capacitate maxima“, intareste Petre Grigoras. Steaua si Otelul Galati, care vor disputa ultima partida din faza sferturilor, se vor intilni in premiera in Cupa Romaniei-Timisoreana. Pandurii, prima calificata Pandurii Tirgu-Jiu a devenit ieri prima semifinalista a Cupei Romaniei-Timisoreana, dupa ce s-a impus cu 3-2, dupa prelungiri, in fata gruparii FC National. Este al treilea meci la capatul caruia elevii lui Eugen Neagoe au reusit calificarea dupa timpul regulamentar de joc, pina acum trecind la penalty-uri de Jiul Petrosani si in prelungiri de Dinamo. Desi a fost condusa cu 0-1 de „bancari“, care au jucat in tricourile lui FC Arges, din cauza ca aveau un echipament asemanator cu adversarii, formatia din Tirgu-Jiu a revenit prin doua penalty-uri transformate de Iordache (min. 50 si min.75). Caderea lui FC National l-a enervat pe antrenorul Sorin Cirtu, care a parasit arena pentru a nu fi trimis in tribuna de arbitru, dar a revenit pentru prelungiri, dupa ce Lincar a egalat in minutul 89. Pandurii Tirgu-Jiu a dominat insa si finalul de meci, astfel ca a reusit sa se impuna in minutul 101, prin punctul semnat de Orac.