Arsenal, eliminată de PSV!

Finalista ediţiei trecute a Ligii Campionilor a fost eliminată de formaţia olandeză PSV Eindhoven, după un neaşteptat 1-1 înregistrat miercuri seară pe Emirates Stadium din Londra. Brazilianul Alex a fost înger şi demon (în ordine inversă) pentru formaţia olandeză. Fundaşul a deviat în proprie poartă o minge la un corner al “tunarilor” şi echipa lui Arsene Wenger restabilea egalitatea la scorul general. “Baby Arsenal”, cum a fost supranumită de presa din Anglia, a început partida fără Thierry Henry, însă ocaziile de gol nu au lipsit la poarta lui PSV. Cesc Fabregas şi William Gallas au trecut pe langă golul calificării “tunarilor”, însă a venit fatidicul minut 83, cand visurile suporterilor londonezi s-au năruit. Alex nu a mai încurcat porţile de această dată şi l-a învins pe Lehmann cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă din preajma colţului terenului. Arsenal a căzut complet şi a fost foarte aproape să mai încaseze un gol, cu patru minute înainte de final, însă şutul lui Culina a trecut razant cu bara porţii goalkeeper-ului german. Imagini dezolante pe Emirates Stadium în finalul partidei, suporterii “tunarilor” lăsand uriaşa arenă aproape goală cu cateva minute înainte de final. O a doua mare deziluzie europeană la mai puţin de un an a fost prea mult pentru ei…