A inceput EURO 2008

Ziua cea mare a sosit! Timp de trei saptamani vom sta cu sufletul la gura si vom tine pumnii stransi pentru Nationala de Fotbal a Romaniei.

Cea de-a 13-a editie a Campionatului European a luat startul la ora 19, ora Romaniei, cu meciul de la Basel dintre Elvetia si Cehia. Dupa ce la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0, in minutul 71 cehul Sverkos a marcat singurul gol al meciului.

Dupa opt , Romania lui Mutu si Chivu va intra si ea in lupta cea mare luni, cand va intalni Franta, campioana mondiala in 1998 si europeana in 2000.

Romania va mai juca in grupa cu Italia, pe 13 iunie, si cu Olanda, pe 17 iunie.