Social

#arad #biserica #licitatie

6.600 lei pentru un loc in fata la slujba

Un scaun din biserica din satul Cintei, Arad, a fost achizionat la licitatie cu 6.600 de lei. Scaunul ii va oferi proprietarea loc VIP la slujba pana la sfarsitul vietii.

Castigatoarea licitatiei este Catita Matei. Localnica a primit bani pentru achizionarea locului in biserica de la fiul ei, care lucreaza in Spania.

"Pruncul meu e la Spania. El ne-o trimis banii. N-am fi avut noi de unde sa facem. Cam asa ar fi, da, o mandrie. Iaca ai scaun pe veci in biserica", a spus femeia, citata de Realitatea.net.

Scaunul obisnuit din lemn a fost scos la licitatie dupa ce proprietarul anterior a incetat din viata.

Preotul din sat spune ca banii vor fi folositi pentru pentru repararea acoperisului bisericii.

"Am intrebat si am ramas si eu uimit, asa. In special, aici, in parohiile din mediul rural , din zona de campie , a avea un scaun este chiar o fala", a explicat preotul.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea