Social

13 Iunie 1990

Pe 13 Iunie 1990 se intampla sa fiu la Berlin, la prietenul meu William Totok, unde urma sa mai raman o saptamana.
 

Spre seara am vazut la televizor imaginile din Bucurestiul devastat de mineri si am decis sa revin imediat. Desi credea ca e bine sa mai astept, Willi m-a ajutat sa schimb data plecarii.

Pe 14, la pranz, eram pe un Otopeni impanzit de militari si , cu automatele la vedere. Poate pentru ca aveam pasaport de serviciu de la Uniunea Scriitorilor , politistul de frontiera m-a sfatuit sa fiu precaut si sa tin pasaportul la indemana. Avea dreptate. Am fost legitimat de doua ori de echipe de mineri cu bate, insotiti de „civili“ - cand vedeau pasaportul, „civilii“ le faceau semn minerilor sa ma lase sa trec, desi erau agitati la primul contact.


Nu am fost atacat, desi aveam barba , ochelari si jeansi.

De ce spun toate acestea? Ca sa fie limpede ca minerii nu erau de capul lor in Bucuresti, ci foarte bine „incadrati“ de persoane cu autoritate reala si oficiala. Asa ca sa ma lase naibii in pace dl Iliescu si comilitonii sai cu venirea spontana a minerilor la Bucuresti! De altfel, dupa mai putin de doi ani, un miner de la Rodna mi-a explicat in detaliu, intr-un interviu, cum au fost chemati, organizati si utilizati, nu doar atunci, ci si la mineriadele anterioare. Dl Iliescu&FSN au folosit constant batalioanele de „mutre negre“ pentru a-si consolida puterea. Au utilizat deci un segment fidelizat al populatiei civile pentru a zdrobi, la propriu, alte segmente ale aceleiasi populatii.

Acesta se cheama razboi civil . Pentru acest razboi, nimeni nu a platit, dl Iliescu a fost de cateva ori presedinte, iar acum e senator si presedinte de onoare al unuia dintre partidele succesoare FSN. Justitia e muta, desi a primit un impuls de la Strasbourg, de la CEDO!

Acum patru ani, romanii au avut de ales intre „doi comunisti“, vorba unuia dintre ei. Peste doua zile, bucurestenii vor alege intre doi indivizi la fel de dubiosi. Unul era alaturi de dl Iliescu in iunie 1990, celalalt l-a gasit mai tarziu, dar il tine strans la piept. Ce vor alege e treaba lor.

In opinia mea, din zeci de motive, oferta e fara alegere! In ce ma priveste, in afara faptului ca e un oras in care n-as putea trai, am mai gasit un motiv sa ma bucur ca nu sunt bucurestean! Macar, la Iasi, pesedistul e pe fata, iar pedelistul chiar a facut ceva pe cand era rectorul Universitatii! Si, gandindu-ma ca PD-L are o puternica filiatie FSN, tot imi vine greu sa ma duc la urne!

Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de Stiri Principale Acasa.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea