Social

13.000 de stampile de vot gasite la Cluj, in saci

Peste 12.000 de stampile de vot, de la alegerile din 1996, 2000 si din 2004, au fost descoperite in subsolul Prefecturii din Cluj, iar alte aproape 500 la Judecatoria Gherla. Stampilele erau depozitate in saci, in arhiva cladirii, alaturi de mai multe timbre cu inscriptia votat.
Ancheta a fost preluata de Ministerul Administratiei si Internelor si de Politie , iar tot ceea ce s-a gasit a fost sigilat, a declarat prefectul Alin Tise . Aceste stampile trebuiau distruse la trei luni dupa incheierea alegerilor. Nu inteleg ce cautau in Prefectura, a mai spus Tise.
Fostul prefect al Clujului din perioada alegerilor din 2004, Valentin Cuibus, sustine insa ca, dupa alegeri, clar acestea trebuiau distruse, dar nimeni nu a specificat vreodata modalitatea de distrugere . El mai sustine ca secretarul general al Prefecturii era cel care prelua aceste stampile si, in baza unor procese verbale, le depozita in arhiva. Cum fostul secretar general, Silviu Hent, a decedat anul trecut, el nu mai poate oferi raspunsuri. Nu cred ca vreun prefect a stiut ca acestea existau acolo. Eu nu am stiut, nu cred ca Mihail Hardau (fost prefect n.r.) a stiut si nici actualul prefect, afirma Cuibus.


Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea