Social

12 luni de lupta cu drogul

Spectacolul regizoarei Chris Simion, „Hell“, implineste astazi un an de la debutul pe scena Teatrului Undercloud . „Buna. Sint Hell. Sint o japita. Sint tinara, putred de bogata, frumoasa si rafinata. In agenda am 500 de numere de telefon la care nu sun niciodata. In loc de creier am un card de credit.“ Astfel se prezinta frumoasa Hell, care a implinit un an de cind apare in fata spectatorilor Teatrului Undercloud, de la Laptaria lui Enache. Compania de teatru D’aya a creat acest spectacol in urma cu un an, in parteneriat cu Cotidianul. Pe un text de lolita Pille, regizoarea Chris Simion a realizat un spectacol despre consumul de droguri ca substitut al iubirii. Patru tineri proveniti din familii foarte bogate isi rateaza existenta aruncindu-se fara discernamint in consumul de droguri si intr-o viata de desfriu. Spre norocul lor, doi dintre ei se indragostesc, realizind ca viata lor capata astfel un sens si ca drogurile nu putusera sa le creeze niciodata euforia pe care le-o oferea dragostea. Fiind insa autodistructivi, cei doi indragostiti prefera sa se desparta si sa se intoarca la viciile de odinioara. Dezmatul si banii le tin loc de viata si intelepciunea le vine in mod fatal mult prea tirziu. Fara a fi un spectacol didactic si moralizator, montarea trage totusi citeva semnale de alarma. „«Hell» e un spectacol necesar. Am vazut la viata mea atitia pusti dezorientati, unul dintre ei am fost cindva chiar eu, incit, cu riscul de a parea un bosorog care tine predici moralizatoare, vreau sa le spun tuturor adolescentilor ca inainte de toate e necesar sa ramii viu, lucru pe care, din pacate, nu-l reusesc toate personajele piesei“, a explicat actorul Cristian Iacob , care interpreteaza rolul principal masculin. Din distributie mai fac parte Antoaneta Cojocaru, Adriana Trandafir, Ela Ionescu , Raluca Oprea, Rodica Ionescu, Cuzin Toma si Orodel Olaru. Publicul va putea vedea acest spectacol, precum si „Dragostea dureaza trei ani“, o alta montare a companiei D’aya, toata vara, pe terasa La Motoare .

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea