Social

100.000 euro pentru Traistariu

Romania s-a calificat sambata seara in finala Eurovision din 2007, dupa ce Mihai Traistariu, cu piesa "Tornero", a obtinut locul 4 in concursul desfasurat in Grecia. Reprezentantul tarii noastre a primit multe oferte de a concerta in strainatate si propunerea incheierii unui contract de 100.000 de euro cu renumitul Cirque du Soleil .

Editia de anul viitor, cea cu numarul 52, se va desfasura in Finlanda, dupa ce rockerii de la Lordi au castigat competitia din acest an. Ei au obtinut 292 puncte, fiind urmati de Rusia (248 puncte), Bosnia Hertegovina (229 puncte) si Romania (172 puncte). E pentru prima data cand Finlanda castiga acest concurs, desi participa din 1961. Finlandezii, care nu se clasasera pana acum niciodata mai bine de locul sase, au primit punctaj maxim din partea a sapte tari.



CEL MAI BUN PUNCTAJ

Traistariu a adus Romaniei cel mai mare punctaj obtinut in istoria participarilor tarii noastre la aceast concurs, 172 de puncte. Anul trecut, Luminita Anghel a obtinut 158 de puncte, in conditiile in care in concurs au votat 39 de tari (38 fara Romania pentru ca nici una dintre tarile participante nu-si poate vota reprezentantul). Anul acesta in concurs au intrat 38 de tari, cu una mai putin decat in 2005. Romania a obtinut punctaj maxim, 12 puncte, doar din partea Republicii Moldova si a Spaniei, in timp ce Monaco si Olanda nu i-au acordat lui Mihai nici un punct.



O CASA DIN DOUA TURNEE

Traistariu este multumit pentru ca a obtinut ce si-a dorit de la aceasta participare: "Imi doream sa ma vada cineva si mi s-a implinit visul". Dupa participarea la Eurovision, Traistariu s-a trezit cu oferte care l-au facut sa spuna ca din doua turnee isi poate lua o casa. Cantaretul a fost impresionat de oferta trupei canadiene Cirque du Soleil, care i-a propus sa o insoteasca in toamna, timp de o luna, intr-un turneu international. Pentru un onorariu de 100.000 de euro, Mihai va inregistra coloana sonora si va canta in spectacolul faimosului circ din Montreal.



MOZOLIT DE ANNA VISSI

Mihai ne-a spus ca a fost coplesit de tandreturile grecoaicei Anna Vissi. "Mi-a tras un mozol in fata tuturor. Toate televiziunile erau pe noi", ne-a declarat el. Cantareata i-a propus sa faca si un duet. Melodia va fi compusa de fostul sot al Annei, care ii este coleg de apartament si cel mai bun prieten.



CALIFICATI IN FINALA DIN 2007

Tarile deja calificate in finala Eurovision de anul viitor sunt: Finlanda (292 p), Rusia (248p), Bosnia Hertegovina (229p), Romania (172p), Suedia (170p), Lituania (162p), Ucraina (145p), Armenia (129p), Grecia (128p) si Irlanda (93p). Acestora li se vor adauga cele patru mari state finantatoare ale concursului: Germania, Anglia, Spania si Franta.



CINE NE-A VOTAT

Moldova - 12 , Spania - 12, Slovenia - 5 , Andorra - 3 , Danemarca - 6 , Letonia - 2, Portugalia - 10, Suedia - 6, Finlanda - 6, Belgia - 2, Croatia - 5, Serbia Muntenegru - 4, Norvegia - 4, Estonia - 4, Irlanda - 6, Malta - 10, Lituania - 1, Cipru - 10, Elvetia - 1, Ucraina - 1, Rusia - 4, Polonia - 3, Marea Britanie - 6, Armenia - 4, Franta - 7, Belarus - 3, Germania - 5, Bosnia - 2, Islanda - 2, Israel - 10, Albania - 2, Grecia - 7, Bulgaria - 2, Macedonia - 2, Turcia - 3.



INVINGATORI DINTR-UN MOFT

Componentii trupei Lordi , castigatorii celei de-a 51-a editii a Eurovisionului, au participat la concurs din intamplare. "Este ciudat. O trupa rock a castigat o competitie pop. Este un cadou neasteptat pentru toti fanii muzicii rock, hard rock, metal si fanii Kiss. Nu ne-ar fi trecut o clipa prin cap sa participam la un asemenea concurs daca nu am fi primit un telefon de la consiliul finlandez pentru Eurovision. Am crezut ca gresisera numarul de telefon. Am decis sa o facem ca sa ne promovam noul album", a declarat la conferinta de presa Mr. Lordi. Rockerii au cantat la conferinta refrenul melodiei cu care a participat Lituania, "Noi suntem castigatorii Eurovisionului".



ALTE REZULTATE OBTINUTE DE ROMANIA LA EUROVISION:

Luminita Anghel - locul 3 (2005), Sanda Ladosi - locul 18 (2004), Nicola - locul 10 (2003), Monica Anghel si Marcel Pavel - locul 9 in 2002, Taxi - locul 17 (2000), Malina Olinescu - locul 22 (1998) si Dan Bittman - locul 21 (1994).



JUSTIN TIMBERLAKE DIN MOLDOVA

Arsenie a adus Moldovei locul 20, dupa pozitia a sasea obtinuta in 2005 de Zdob si Zdub . Arsenie a mizat pe prezenta scenica si pe trupul dezgolit al partenerei lui, Natalia Gordienko care a ramas in costum de baie. Miscarile de dans ale ex-componentului trupei O-Zone i-au atras porecla de Justin Timberlake.



ROCKERII ROMANI VOR LA EUROVISION

Madalin Voicu ne-a declarat ca se pregateste pentru Eurovisionul de anul viitor. "Cred ca victoria Finlandei a depins de acel teatru pe care l-au pus in scena. Piesa este insa subtire. I-am urmarit pentru ca sunt un adept al rockului. Faptul ca au castigat dovedeste ca s-a trecut peste prejudecati. Rezultatele acestei editii a aratat ca lumea s-a saturat de fete care isi arata poponetele. Sunt decis ori sa particip la selectiile pentru Eurovison cu trupa mea, ori sa compun o piesa blues-rock."
Pe Costi Ionita l-a naucit Eurovision-ul din acest an: "Poate sunt eu incuiat, dar nu mai inteleg nimic", ne-a declarat regele manelelor. Cantaretul nu poate sa-si explice ce a declansat valul de simpatie pentru monstrii finlandezi, dar crede ca singura piesa care ar putea castiga Eurovisionul pentru Romania ar fi "o manea adevarata".
Cristian Faur, compozitorul melodiei care a casigat anul trecut locul 3, inca nu isi revine din socul suferit cand a vazut ca trupa Lordi e pe primul loc. "Ma asteptam sa castige Rusia sau Suedia", ne-a spus compozitorul. "Se pare ca Europa pune accent nu pe muzica, ci pe jocul de scena care sa iasa din comun. Am inteles ca fostul impresar al trupei Valahia, din care a facut parte Traistariu, i-a propus lui Mihai sa faca un spectacol care sa il includa pe Dracula, dar a fost luat in deradere".

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea