Social

0 Palomei sta in mapa albastra

Timp de aproape un an de zile, Paloma Petrescu , secretar de stat in Ministerul Educatiei, nu si-a reactualizat declaratia de avere. In declaratia veche, pe care nu a facut-o publica, ea nu si-a trecut veniturile. In schimb, a trecut o rugaminte catre consiliera ei: sa caute si sa copieze de acolo.

Paloma Petrescu, secretar de stat in Ministerul Educatiei, si-a depus declaratia de avere si cea de interese pe 9 mai 2005, la Secretariatul General al Guvernului, dar nu si pe site-ul institutiei in care lucreaza. In urma cu doua zile, Paloma Petrescu dadea vina pe Directia Juridica din cadrul Ministerului Educatiei. Stiu ca nu s-au facut publice, dar le vom face. Eu am depus-o la SGG. Mai departe, eu nu am nici o vina. Am intrebat la juridic si mi s-a spus ca am facut ce trebuia. Secretarul de stat nu trebuie sa urmareasca ce se intimpla cu declaratia de avere, spunea Paloma Petrescu.

Am rugat-o pe consiliera sa-mi treaca venitul

In declaratia de avere din mai 2005, pe care secretarul de stat o avea la SGG, Paloma Petrescu si-a trecut doar un apartament in Constanta, cumparat in 1999 cu 35 de milioane de lei, o masina luata in leasing in 2004 si un . Dar, pe pagina unde trebuia sa treaca veniturile din anul anterior, Paloma nu a scris nimic, decit un mesaj catre consiliera sa: Am in sertarul de jos, in mapa albastra, e fisa fiscala - completeaza te rog venitul salarii si activitati independente. Paloma Petrescu povesteste chiar ea cum a apelat la consiliera sa-i completeze declaratia de avere. Am rugat-o pe consiliera sa-mi treaca venitul din fisa fiscala. E o scapare din vedere. Nu am depus-o eu personal. Parca eram plecata din tara, nu mai stiu, spune secretarul de stat.

Paloma risca un control din oficiu

Abia ieri, dupa ce a fost intrebata despre noua declaratie, Paloma si-a completat-o, reactualizind-o pe cea veche. Legea nr. 161/2003 spune ca neactualizarea declaratiei de avere, din motive imputabile, pina la 31 decembrie a fiecarui an, conduce la declansarea din oficiu a procedurii de control. In noua declaratie datata 22 februarie 2006, Paloma Petrescu isi aminteste ca mai are si un teren intravilan la Tuzla, dar si de niste datorii in valoare de 90 de milioane de lei facute inca din 2004. Veniturile uitate in sertarul de jos, in mapa albastra apar acum in suma de 175 de milioane de lei, ca salariata a Inspectoratului Scolar din Constanta si ca profesor.


Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea