Astazi incepe cea de-a treia editie a Festivalului de , care se va desfasura pina pe 8 iulie la Cinema Union. Festivalul aduce publicului trei sectiuni:
Panorama, cu 18 lungmetraje de fictiune,
Animasia, cu patru lungmetraje de animatie si
Shortasia, program alcatuit din doua serii de scurtmetraje.
Filmele prezente la festival sunt productii recente de pe continentul asiatic, majoritatea premiate sau selectionate la marile festivaluri de din lume. 18 lungmetraje si peste 25 scurtmetraje din Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, China, Singapore vor atrage atentia bucurestenilor asupra fenomenului cinematografic atat de surprinzator din
Asia ultimilor ani.
Pachetul cel mai consistent si semnificativ vine din
China, autorii propusi fiind cei care fac legatura intre celebra „a cincea generatie” (Zhang Zimou, Chen Kaige), deschizatoarea noului drum, si „a sasea generatie”, tineri artisti martori ai unei realitati adeseori deconcertante.
Festivalul se deschide cu filmul
„ “, de , o coproductie franco-chineza recompensata cu premiul sectiunii Un Certain Regard la Festivalul de la Cannes din 2006. O alta piesa de rezistenta a festivalului este si filmul
„Natura moarta“, cistigatorul Leului de Aur de la Mostra de la Venetia din 2006.
Festivalul se incheie, simetric, cu „Still Life” al lui Jia Zhang-ke („Placeri necunoscute”, „Platforma”, proiectate la Cannes), socotit cel mai talentat autor al generatiei sale.
Program Fest’Asia
Luni 2 iulie
12.00 lux
14.00 Hǎrtuirea
16.00
18.00 Visul unei zile de caine
20.00 Soaptele zeilor
Marti 3 iulie
12.00 Papusile parazite
14.00 Soaptele zeilor
16.30
19.00 Latraturi de dupa-amiaza
21.00 Hartuirea
Miercuri 4 iulie
12.00 Camera de supraveghere
14.30 Takeshis
16.00 Visul unei zile de caine
18.00 Printesa Mononoke
20.30 Seminte de mar
Joi 5 iulie
12.00 Latraturi de dupa-amiaza
14.00 Hartuirea
16.00 Takeshis’
18.30 ShortASIA 1
20.30 ShortASIA 2
Vineri 6 iulie
12.00 Visul unei zile de caine
14.00 Latraturi de dupa-amiaza
16.30 Afaceri infernale 1
19.00 Afaceri infernale2
21.30 Afaceri infernale 3
Sambata 7 iulie
12.00 Printesa Mononoke
14.30 Seminte de mar
16.00 Papusile parazite
18.00 Masina de lux
20.00 4:30
22.00 Geo-lobotomy
Duminica 8 iulie
12.00 ShortASIA 1
14.00 ShortASIA 2
16.00 Geo-lobotomy
18.30 Papusile parazite
20.30 Natura moarta