Showbiz

Maine incepe Festivalul de Film de la Cannes

Maine incepe cel mai important eveniment cinematografic european, Festivalul de Film de la Cannes, care se desfasoara pe croazeta pana pe 25 mai.

Trei regizori din SUA se lupta anul acesta in competitie: Clint Eastwood cu The Changeling, un thriller cu Angelina Jolie in rolul unei mame al carei copil este rapit, Steven Soderbergh cu Che, un film de patru despre viata lui Ernesto “Che” Guevara, interpretat de Benicio del Toro si James Grey cu drama romantica Two Lovers.

In competitie concureaza si trei regizori francezi: Arnaud Desplechin, cu Un conte de Noel, Philippe Garrel, cu La frontiere de l'aube si Laurent Cantet cu Entre les mures.

Selectia festivalului va avea cineasti de renume, printre care se numara canadianul Atom Egoyan (Adoration), fratii belgieni Dardenne, premiati cu Palme d'Or in 1999 si 2005 vin cu Le silence de Lorna, iar Wim Wenders, premiat si el cu Palme d'Or in 1984 aduce The Palermo shooting.

Regizorul israelian Ari Folman va participa cu documentarul de animatie Waltz with Bashir, iar din Argentina vin la Cannes doua talente promitatoare, Lucrecia Martel (La femme sans tete) si Pablo Trapero (Leonera).

In afara competiei vor fi proiectate Vicky Cristina Barcelona, cel mai recent film al lui Woody Allen, cu Penelope Cruz, Scarlett Johansson si Javier Bardem in rolurile principale, The Good, The Bad, The Weird al regizorului KIM Jee-woon, filmul de animatie Kung Fu Panda si ultima pelicula din seria Indiana Jones, Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, cu Harrison Ford si Cate Blanchett.

Filme aflate in competitia oficiala a Festivalului de Film de la Cannes:

Nuri Bilge CEYLAN - ÜÇ MAYMUN

Jean-Pierre et Luc DARDENNE - LE SILENCE DE LORNA

Arnaud DESPLECHIN - UN CONTE DE NOËL

Clint EASTWOOD - CHANGELING

Atom Egoyan - ADORATION

Ari FOLMAN - WALTZ WITH BASHIR

Philippe GARREL - LA FRONTIÈRE DE L'AUBE

Matteo GARRONE - GOMORRA

JIA Zhangke - 24 CITY

Charlie KAUFMAN - SYNECDOCHE, NEW YORK

Eric KHOO - MY MAGIC

Lucrecia MARTEL - LA MUJER SIN CABEZA

Brillante MENDOZA - SERBIS

Kornel MUNDRUCZO - DELTA

Daniela THOMAS, Walter SALLES - LINHA DE PASSE

Steven SODERBERGH - CHE

Paolo SORRENTINO - IL DIVO

Pablo TRAPERO - LEONERA

Wim WENDERS - THE PALERMO SHOOTING

Laurent Cantet - ENTRE LES MURES

James Gray - TWO LOVERS

Fernando Meirelles - BLINDNESS



Filme aflate in competitia Un Certain Regard:

BONG Joon Ho, Michel GONDRY, Leos CARAX - TOKYO!

Antonio CAMPOS - AFTERSCHOOL

CHUNG Mong-Hong - TING CHE

Thomas CLAY - SOI COWBOY

RAYMOND DEPARDON - LA VIE MODERNE

Andreas DRESEN - WOLKE 9

Sergey DVORTSEVOY - TULPAN

Amat ESCALANTE - LOS BASTARDOS

Joana HADJITHOMAS, Khalil JOREIGE - JE VEUX VOIR

Bent HAMER - O' HORTEN

Annemarie JACIR - MILH HADHA AL-BAHR

KUROSAWA Kiyoshi - TOKYO SONATA

LIU Fendou - YI BAN HAISHUI, YI BAN HUOYAN

Matheus NACHTERGAELE - A FESTA DA MENINA MORTA

Ruben ÖSTLUND - DE OFRIVILLIGA

Kelly Reichardt - WENDY AND LUCY

Jean-Stéphane SAUVAIRE - JOHNNY MAD DOG

Pierre SCHOELLER - VERSAILLES

James TOBACK - TYSON

Scurtmetraje in competitie

JERRYCAN -  Julius Avery

EL DESEO - Marie Benito,

MEGATRON - Marian Crisan

411-Z - Dániel Erdelyi

DE MOINS EN MOINS - Melanie Laurent

MY RABIT HOPPY/Mon Lapin Hoppy - Anthony Lucas

BUEN VIAJE - Javier Palleiro, Guillermo Rocamora

SMAFUGLAR - Runar Runarsson

LOVE YOU MORE - Sam Taylor-Wood

CINEFONDATION

INTERIOR. SCARA DE BLOC - Ciprian Alexandrescu

BA YUE SHI WU/Le 15 août - Jiang Xuan

ILLUSION DWELLERS - Robb Ellender

HIMNON (Hymne) - Elad Keidan

O SOM E O RESTO - Andre Lavaquial

KESTOMERKITSIJÄT/Signalisation des routes - Juho Kuosmanen

STOP - Park de Jae-ok

FORBACH - Claire Burger

EL RELOJ - Marco Berger

THE MAID - Heidi Saman

BLIND SPOT - Johanna Bessiere, Cecile Dubois Herry, Simon Rouby,

Nicolas Chauvelot, Olivier Clert, Yvon Jardel

THIS IS A STORY ABOUT TED AND ALICE - Teressa Tunney

GATA -Diana Mkrtchyan

SHTIKA (Silence) - Hadar Morag

ET DANS MON COEUR J’EMPORTERAI - Yoon Sung-A

NAUS - Lukás Glaser

GESTERN IN EDEN/Hier à Eden - Jan Speckenbach

Filme in afara competitiei:

KUNG FU PANDA - Mark Osborne, John Stevenson

VICKY CRISTINA BARCELONA - Woody Allen

THE CHASER - Na Hong-jin

INDIANA JONES AND THE KINGDOM OF THE CRYSTAL SKULL

- Steven Spielberg

MARADONA by KUSTURICA - Emir Kusturica

SURVEILLANCE - Jennifer Lynch

THE GOOD, THE BAD, THE WEIRD - Kim Jee-woon

PROIECTII SPECIALE

Proiectia in prezenta Presedintelui juriului Sean Penn: THE THIRD WAVE - Alison Thompson

C’EST DUR D’ETRE AIME PAR DES CONS - Daniel Leconte

ASHES OF TIME REDUX - Wong Kar Wai

SANGUEPAZZO (Une Histoire italienne) - Marco Tullio Giordana

ROMAN POLANSKI: WANTED AND DESIRED - Marina Zenovich

OF TIME AND THE CITY - Terence Davies

LECON DE CINEMA - Quentin Tarantino

CHELSEA ON THE ROCKS - Abel Ferrara

 

Gala de inchidere a Festivalului:

WHAT JUST HAPPENED? - Barry Levinson

 

Daca vrei sa afli mai multe si sa fii la curent cu ce au mai facut vedetele din lumea filmului, aboneaza-te la Newsletterul Cinema.acasa.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Sfatul expertului

Expert Acasa.ro, Ovidiu Leonte: Criteriile de alegere a unui laptop

Expertul Acasa.ro, Ovidiu Leonte, specialist IT&C

Pune o intrebare


Citeste pe divahair.ro

Top

Cauta-ti perechea