IT & C

180.000 de albine pe acoperisul unui hotel

Albinaritul nu mai este demult o meserie rezervata doar apicultorilor. Parizienii au inteles acest lucru si au construit o adevarata stuparie pe acoperisul unui hotel de lux , situat la doi pasi de Turnul Eiffel .Mansarda hotelului Eiffel Park adaposteste o prisaca in toata puterea cuvantului, nu mai putin de 180.000 de albine producand 100 de kilograme de miere delicioasa. De mierea pariziana se ocupa doi apicultori, Michele si Armand, care au transformat acoperisul hotelului intr-o afacere profitabila . "Tatal meu a fost un pasionat apicultor si de la el am invatat sa am grija de albine. Nu exista niciun pericol pentru clienti hotelului, avand in vedere ca supraveghem permanent activitatea stupilor", a declarat unul dintre intreprinzatori . Cei trei stupi parizieni gazduiesc un numar impresionant de albine muncitoare (180.000) si trei regine, care "coordoneaza" activitatea de producere a lichidului dulce. Insectele sunt nevoite sa parcurga mai mult de cinci kilometri pentru a face rost de atat de pretiosul polen al florilor. Cei care se trezesc dimineata in una din camerele hotelului Eiffel Park au parte, alaturi de privelistea cu celebrul turn, de un zumzet de albine ce aminteste de pajistile de la tara. Nu doar vinul si branza aduc faima francezilor, care spera ca, in curand, mierea de marca pariziana sa fie vanduta ca delicatesa.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele