Zgarcenia scotiana califica Italia si Franta la EURO

Drama a luat final in Grupa B . In urma cu doua etape, scotienii erau mari favoriti, italienii si francezii urmand a se lupta pentru pozitia a doua calificanta. Din pacate pentru ei, britanicii au pierdut cu Lituania si, sambata, in fata „macaronarilor”, fiind matematic eliminati. De partea cealalta, finalistele ultimei editii a Cupei Mondiale au obtinut biletele spre EURO, nemaiavand emotii in vederea ultimelor partide, de miercuri. Partida de pe Hampden Park din Glasgow a reprezentat, ea insasi, o adevarata drama. Peninsularii au deschis scorul dupa doar 69 de secunde, prin Luca Toni , care a punctat printr-un sut din sase metri. Italienii au fost la un pas de a-si mari avantajul, golul lui Antonio Di Natale, din minutul 48, a fost anulat. De partea cealalta, scotienii au reusit egalarea in minutul 65, prin Barry Ferguson. Egalul nu ar fi fost deloc un semi-esec pentru gazde, mentinandu-i cu sanse reale in lupta pentru calificare. Total surprinzator, scotienii, renumiti pentru zgarcenia lor, s-au aruncat in atac pentru a lua toate cele trei puncte. Ocaziile in fotbal se razbuna, mai ales daca e vorba de italieni. Spre disperarea lor, elevii lui McLeish au primit inca un gol in chiar minutele de prelungire ale partidei. Luca Toni a obtinut o lovitura libera, Pirlo a executat, iar veteranul Panucci a marcat cu o lovitura de cap, calificandu-si echipa la EURO. SCOTIA: Gordon - Hutton, Weir, McManus, Naysmith - Hartley; Brown (Miller 74), Ferguson, Fletcher, McCulloch (Boyd 92) - McFadden. ITALIA: Buffon - Panucci, Cannavaro, Barzagli, Zambrotta - Pirlo, Gattuso (De Rossi 86), Ambrosini, Camoranesi (Chiellini 83) - Toni, Di Natale (Iaquinta 67). In alta partida disputata sambata in aceeasi grupa B, Lituania a trecut, in fata propriilor fani, cu scorul de 2-0 de nationala Ucrainei. Golurile au fost marcate de Savenas si Danilevicius, in minutele 40 si 67. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro