Werder Bremen a făcut instrucţie cu AZ Alkmaar

Formaţia germană s-a calificat fără mari probleme în semifinalele Cupei UEFA, după victoria cu 4-1 obţinută joi seară în faţa olandezilor de la AZ Alkmaar. Ceea ce se anunţa ca fiind o dispută echilibrată între două echipe offensive, a fost de fapt un galop de sănătate al verzilor. Tim Borowski a deshis balul pe Weserstadion din Bremen , după 16 minute de joc, profitand de o pasă săltată peste apărarea batavilor. Dembele a egalat penttru oaspeţi, în minutul 32, cu un şut imparabil de la marginea careului, iar Alkmaar mergea mai departe la acest scor. Patru minute mai tarziu, gazdele au trecut din nou la conducere pe tabelă, după reuşita lui Klose. Atacantul naţionalei Germaniei a finalizat simplu, după ce Hunt a dejucat ieşirea la ofsaid a defensivei olandeze. În minutul 40, Alkmaar a înscris din nou, însă golul a fost anulat pentru fault în atac, spre disperarea lui Luis van Gaal. Nemţii au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol şi le convenea să-şi aştepte adversarii la mijlocul terenului şi să pornească acţiuni rapide de contraatac . Şi le-a ieşit de minune băieţilor lui Thomas Schaaf, care au mai reuşit să puncteze de două ori. Mai întai, în minutul 62, Klose a marcat al doilea său gol, cu o lovitură de cap ca din tun, după o centrare a lui Diego, urcand scorul la 3-1, pentru ca în minutul 82, brazilianul să pună cireaşa pe tort, după un un-doi cu acelaşi Klose. Werder confirmă o dată în plus că este una din echipele puternice ale Europei, după acest succes categoric în faţa unei formaţii incomode. Trupa lui Thomas Schaaf se califică în semifinale cu scorul general de 4-1 şi va întalni în penultimul act al competiţiei pe Espanyol Barcelona.