Victorie muncită a feroviarilor

Meci frumos între Rapid şi CFR Cluj. Giuleştenii au obţinut o victorie importantă acasă, prin care îi egalează pe clujeni în clasament, ambele echipe acumuland 23 de puncte. Prima jumătate de oră a fost una anostă, fără faze importante, ambele echipe blocandu-se bine în apărare. În minutul 30 a venit prima fază importantă a meciului: Viorel Moldovan a reuşit să trimită periculos spre poartă o lovitură de cap, un fundaş clujean reuşind să respingă de pe linia porţii. Gazdele au reuşit să deschidă scorul în minutul 35, la o lovitură liberă executată de Săpunaru, mingea a fost deviată de zid, ajungand la Costin Lazăr, care a reuşit să marcheze cu un şut puternic din interiorul careului. 2-0 s-a făcut şase minute mai tarziu, cand Ianis Zicu a marcat un gol de mare spectacol, reuşind să dribleze un fundaş al oaspeţilor, apoi l-a lobat pe Stăncioiu şi a înscris în poarta goală. Soarta meciului părea decisă, însă CFR a redus din handicap în minutul 45. Jula a trimis o superbă pasă de 60 de metri pentru Surdu, atacantul clujean a reuşit o preluare excelentă, după care a finalizat cu şpiţul pe colţul scurt, învingandu-l pe Coman, stabilind şi scorul pauzei. Repriza secundă a fost una de luptă, dominată de gazde. Moldovan (53), Buga (64) şi Mazilu (72) au ratat ocazii bune pentru Rapid. Tilincă, de partea cealaltă a ratat în minutul 83 egalarea, Maftei reuşind să trimită in extremis în corner. Două minute mai tarziu, Florin Dan trimite un şut-bombă de la marginea careului, Coman însă a reuşit să respingă în corner. În minutul 90, Răzvan Lucescu a fost trimis în tribună de arbitrul Alexandru Tudor , pentru proteste. În prelungiri, Rapid a marcat pentru 3-1. Măldărăşanu a trimis o torpilă de la peste 25 de metri, Stăncioiu a reuşit să respingă în faţă, iar Burdujan, aflat într-o suspectă poziţie de ofsaid a reluat în plasă. Rapidul obţine o victorie pe deplin meritată, totalizand 23 de puncte, aflandu-se însă la mare distanţă, 16 puncte, de liderul Dinamo. Au evoluat echipele: Rapid: Coman – Rada, Săpunaru, Maftei – Bădoi, Karamyan, Lazăr, Măldărăşanu – Zicu (Mazilu 62),Buga (Burdujan 85), Moldovan (Griffiths 74), antr . Răzvan Lucescu. CFR Cluj: Stăncioiu – Panin, Miclăuş, Jula – Sousa „Cadu”, Jose Manuel, Minteuan, Oliveira (Fl. Dan 49), Semedo – Anca (Tilincă 61), Surdu, antr. Cristiano Bergodi .