Victorie glorioasa pentru Poli Timisoara

Poli Stiinta Timisoara se alatura si ea echipelor din afara Capitalei care se afla pe primele pozitii in Liga I, alaturi de CFR Cluj, Unirea Urziceni si FC Vaslui, dupa o victorie venita pe finalul partidei cu Gloria Bistrita . Banatenii s-au impus cu scorul de 3-1, golurile victoriei fiind inscrise in ultimele zece minute la partidei. Echipa pregatita de Dusan Uhrin a preluat conducerea pe tabela de marcaj, in minutul 28, cand dupa o lovitura libera executata de Karamian, jucatorul Ion Dumitra, de la Gloria Bistrita, a trimis mingea in propria poarta , fiind incomodat si de capitanul Gabriel Canu. Imediat dupa reluarea partidei, centralul Ovidiu Hategan a acordat penalty pentru Gloria Bistrita, dupa un fault in careu al lui Dancia, iar Cristian Coroian a adus egalarea , pentru ca finalul sa apartina gazdelor. Canu a punctat pentru 2-1 printr-o lovitura de cap, in urma unei centrari a lui Torje, in minutul 80, iar trei minute mai tarziu Cristea i-a pasat cu capul nigerianului Abiodun, care a ramas singur cu Tatarusanu si a sutat sec de la 16 metri in dreapta portarului nationalei de tineret a Romaniei. Au evoluat echipele: Poli Stiinta Timisoara Popa - St. Stancu, Canu, McKain, Dancia - Torje, Srhoj, Aliuta (Abiodun 73), Art. Karamian (S. Radoi 90) - Mansour (A. Cristea 69), Bucur. Antrenor: Dusan Uhrin. Gloria Bistrita Tatarusanu - D. Matei, Abrudan, Turcu, Sepsi - Dumitra ( Caju 46), Nalati, Ragipovic (Fl. Bad 86) - Coroian, Tilinca, Parvu (Dobre 67). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro