Van Basten a scos Klaas-ul din maneca

Antrenorul Olandei a dovedit ca "Portocala Mecanica" nu e dependenta de Ruud van Nistelrooy . In amicalul cu Irlanda, scor 4-0, debutantul klaas jan huntelaar a fost adevaratul "galactic". Olandezii au facut instructie cu irlandezii chiar la ei acasa. Cu doi debutanti in formula de start (Schaars si Huntelaar), batavii au controlat ostilitatile inca de la inceput. Prima faza notabila a meciului l-a avut in centru pe Huntelaar. Atacantul lui Ajax a inscris (24'), dar reusita i-a fost anulata gresit pe motiv de ofsaid. Totusi, golul a venit un minut mai tarziu, lovitura de cap a aceluiasi Huntelaar la centrarea lui Van Persie. Robben (41') a parafat scorul pauzei, 2-0, fiind servit ireprosabil de omniprezentul Huntelaar. La reluare, tot viitori adversari ai Romaniei din preliminariile Euro 2008 au fost mai periculosi, ei schimband tabela prin acelasi Huntelaar (53'). Festivalul golurilor olandeze s-a incheiat cu o "bijuterie" marca Van Persie (69'). Oamenii lui Van Basten au mai irosit o serie de ocazii rarisime la poarta lui Kenny, doar opozitia goalkeeper-ului irlandez limitand proportiile "carnagiului". VAN NISTELROOY La final, Marco Van Basten era vizibil incantat de prestatia jucatorilor sai. "Sunt foarte bucuros pentru ca baietii au jucat excelent azi. Alte lucruri nu sunt importante acum", a spus tehnicianul, evitand astfel subiectul Van Nistelrooy. BELARUSUL S-A DISTRAT CU ANDORRA Celalalt adversar al Romaniei din grupa de calificare la Euro 2008, Belarusul, a obtinut o victorie lejera in fata Andorrei, scor 3-0. Prima repriza, fragmentata de duritatile andorrezilor, a adus doar golul lui Hleb (35'). A doua parte, mai animata, a reprezentat un galop de sanatate pentru bielorusi, care au rezolvat meciul prin Buliga (76') si Kornilenko (84'). Si Albania a castigat amicalul cu San Marino disputat miercuri. Viitorii nostri adversari din preliminarii au rezolvat partida inca din prima repriza, goluri Tare (7'), Skela (24') si Lala (38'). O alta colega de grupa a tricolorilor, Luxemburgul, a pierdut onorabil, 0-1, in fata Turciei, pentru care a punctat Fatih Tekke (26').