Valencia şi Chievo Verona, învinse la Salzburg şi Sofia

Valencia şi Chievo Verona au avut parte de înfrangeri neaşteptate în meciurile din turul trei preliminar al Ligii Campionilor în faţa echipelor Salzburg şi Levski Sofia. Spaniolii de la Valencia au plecat înfranţi cu 1 – 0 din Austria, echipa antrenată de Giovanni Trapattoni reuşind să înscrie prin cehul Karel Piták, în minutul 73. Salzburg a început ezitant partida, însă ocaziile jucătorilor Piták şi Niko Kovac le-au dat speranţe elevilor lui Trapattoni. De partea cealaltă, Valencia ar fi putut marca la randul ei prin Fernando Morientes, însă portarul Timo Ochs a a apărat de fiecare dată. O altă surpriză a fost furnizată de Levski Sofia, care a reuşit să învingă pe teren propriu Chievo Verona cu 2 – 0. Italienii ar fi putut da o altă faţă partidei, dacă Amauri nu ar fi irosit o uriaşă ocazie în primele minute ale întalnirii, cand scăpat din marcajul lui Elin Topuzakov a şutat direct în portarul Georgi Petkov. Bulgarii s-au răzbunat în faza imediat următoare, Valeri Domovchiyski înscriind primul gol al partidei. Chievo a înscris la randul ei, însă golul a fost anulat pentru fault în atac. În minutul 86, bulgarii au primit o lovitură de la 11 metri, transformată în gol de Cedric Bardon. „Nu ne facem încă iluzii în privinţa calificării. Vom avea un meci dificil în deplasare, pentru că Chievo va face totul pentru a răsturna scorul”, a comentat antrenorul bulgarilor, Stanimir Stoilov, după meci. În alte meciuri ale zilei, Arsenal a bătut Dinamo Zagreb cu 3 – 0, în timp ce Galatasaray a zdrobit Mladá Boleslav cu 5 – 2. Liverpool a trecut de Makabi Haifa cu 2 – 1, în timp ce echipele ucrainene Şahtior Doneţk şi Dinamo Kiev au trecut de Legia şi Fenerbahce cu 1 – 0, respectiv 3 – 1.