#nadal #us open #sferturi #calificare

US Open: Nadal, inca un pas spre titlu

Omul care a reusit sa-l detroneze pe Roger Federer din pozitia de lider ATP, spaniolul Nadal , este pe cai mari. Tenismenul iberic s-a calificat in sferturile de finala de la , dupa ce a trecut de reprezentantul gazdelor, Sam Querrey, in patru seturi.

Clasat pe locul 55 in clasamentul mondial, Querrey, i-a dat o replica pe masura lui Nadal, dar spaniolul, care a castigat sase din ultimele sapte turnee disputate, s-a impus in cele din urma. Dupa un prim set adjudecat la pas, 6-2, spaniolul s-a vazut egalat, tenismenul american castigand al doilea act cu 7-5. Rafa a inteles avertismentul, luand setul al treilea la tie-break, iar pe al cel de-al patrulea cu 6-3. Numarul unu mondial si-a egalat astfel cea mai buna performanta la US Open , el mai atingand sferturile de finala in 2006.