Un egal cat o victorie!

Steaua a reuşit calificarea în primăvara europeană pentru al treilea an consecutiv, terminand la egalitate 1-1, pe propriul teren cu Dinamo Kiev. Părea să fie o seară de coşmar pentru campioana Romaniei, ucrainenii reuşind să deschidă scorul în minutul 28, gol marcat de inamicul public al suporterilor stelişti, Florin Cernat . Fostul mijlocaş al lui Dinamo Bucureşti a executat bine o lovitură liberă de la circa 30 de metri, mingea depăşind întreaga apărare a Stelei şi oprindu-se în plasa porţii lui Cernea. Echipa lui Olăroiu au jucat modest în prima repriză, avand în Daniel Opriţa veriga slabă. Repriza secundă a debutat cu un gol anulat pentru ucraineni, pentru un fault în atac al lui Kleber asupra lui Goian. Tehnicianul stelist l-a introdus pe Cristocea în locul lui Opriţa, sperand într-un plus de tehnică şi viteză. Momentul introducerii lui Rădoi pe gazon a fost marcat de suporterii Stelei, aceştia scandandu-i numele minute în şir. În minutul 69, la două minute de la introducerea lui Rădoi, Dică a avut din nou o sclipire prin care şi-a salvat echipa, într-o seară cu un joc, de ce să nu recunoaştem, nu strălucit al campioanei. Decarul stelist a primit o pasă la marginea careului şi deşi aflat între patru adversari, a preluat elegant, a urmat o pivotare superbă şi o finalizare de mare clasă, peste portarul Şovkovski. Nimic nu mai putea opri Steaua din drumul spre a treia calificare în primăvara europeană. Nici chiar golul perfect valabil marcat de Şaţkih în minutul 77, brigada cehă anulandu-l eronat pe motiv de ofsaid. Campioana Romaniei a reuşit aşadar să se califice în Cupa UEFA, eliminand din Europa cea mai bogată echipă a estului, Dinamo Kiev. Au evoluat formaţiile: Steaua: Cernea - Stancu, Ghionea, Goian, Marin - Nicoliţă, Petre, Paraschiv (Rădoi 67’), Opriţa (Cristocea 55) - Dică (Lovin 92’), Thereau. Antr . Cosmin Olăroiu. Dinamo Kiev: Şovkovski - Markovic, Rodrigo, Rodolfo (Gavrancic 46’), El Kaddouri - Gusev, Yussuf, Cernat (Rincon 79’)- Belkevici - Şaţkîh, Kleber (Milevski 67’). Antr. Anatoli Demianenko.