Turcia a învins categoric Grecia

Noapte de coşmar pentru Grecia. Campioana europeană afost învinsă cu 4-1de către Turcia, pe teren propriu, şi a pierdut şefia în grupa C a Preliminariilor pentru Euro 2008 . Grecii au condus cu 1-0 pe stadionul Georgios Karaiskakis după reuşita din minutul 5 a lui Sotiris Kyrgiakos însă gazdele s-au bucurat de avantaj doar 20 de minute. Tuncay Sanli a egalat pentru turci , iar reuşita sa a fost întampinată cu un val de obiecte aruncate de fanii greci din tribune. În partea a doua a meciului oaspeţii au dat lovitura. Gorgkhan Unal a înscris pentru 1-2 după ce a profitat de reacţia întarziată a goalkeeperului grec . Nikopolidis a greşit din nou în minutul 70 iar Tumer Metin a dus scorul la 3-1 pentru oaspeţi. 10 minute mai tarziu, Gokdeniz Karadeniz a închis tabela: 4-1 pentru Turcia, care este lider în grupa C cu 12 puncte acumulate din 4 meciuri.