Tridentul ofensiv al “cainilor”, din nou decisiv

Dinamo a învins duminică seară în Ştefan cel Mare Ceahlăul Piatra Neamţ cu 2-0, într-un meci contend pentru ultima etapă a turului Ligii 1. Ceahlăul a lăsat o impresie bună şi a reuşit un joc bun în faţa liderului, reuşind să reziste 60 de minute fără să primească gol. A fost o primă repriză în care „cainii” nu au impresionat, deşi au dominat jocul. Nemţenii au avut prima ocazie în minutul 11, lovitura de cap a lui Radu Doicaru, trecand puţin peste poarta lui Gaev. Alb-roşii au replicat după doar un minut, prin Claudiu Niculescu . Acesta a executat bine o lovitură liberă de la 30 de metri, însă Covrig a respins cu dificultate în corner. Acelaşi Niculescu a solicitat lovitură de la 11 metri în minutul 16, cand a fost bruscat în careu de Karamian. Denis Şerban a avut şi el două şanse de gol pentru Dinamo, în minutele 34 şi 43. Dănciulescu putea deschide scorul, cu un minut înainte de pauză, şutul său din foarfecă trecand puţin alături. Repriza secundă a adus un plus de viteză în joc, iar nemţenii au ratat doău şanse bune de gol în minutele 57 şi 59. Mai întai lovitura de cap a lui Rusmir, din 6 metri, a trecutpuţin peste transversală, iar Simic a ratat şi el ţinta, cu un şut din interiorul careului. Dinamoviştii au deschis scorul în minutul 60, la o fază excelentă creată de Denis Şerban. Acesta a trimis o superbă pasă de 20 de metri, iar Dănciulescu a ajuns înaintea lui Covrig la balon şi a înscris pe langă portarul nemţean. Ceahlăul a dominat teritorial ultimale zece minute. Tot „cainii” au marcat însă pe contraatac în minutul 90, prin Ganea, care a trimis finalizat din 6 metri, după ce a primit o pasă cu călcaiul de la Claudiu Niculescu. Au evoluat formaţiile: Dinamo: Gaev - Blay, L. Goian, Şt. Radu, Pulhac - Predescu, Mărgăritescu, D. Şerban, C. Munteanu - Cl. Niculescu, Dănciulescu. Ceahlăul: Covrig - Nohai, Alistar, Avadanei, Forminte, Văsie - M. Nemţanu, Rusmir, Simic, Ar. Karamian - Doicaru.