Tricolorii mici, Cavaleri de Malta

ituatia din meciul tur cu Malta, cand elevii lui Emil Sandoi au castigat chinuit cu 1-0, nu s-a mai repetat la Piatra Neamt unde echipa de tineret a Romaniei a zburdat pe teren. Cel mai apreciat jucator a fost Bogdan Stancu , autor a doua goluri, unul dupa o executie cu calcaiul. Selectionata de tineret (U21) a trecut pe primul loc in Grupa 10 a preliminariilor Euro 2009, dupa victoria cu 4-0 in fata Maltei. In ciuda vremii reci, aproximativ 8.000 de nemteni au populat Stadionul „ Ceahlaul " pentru a vedea la treaba nationala mica. Maltezii au inceput curajos partida, dar s-au stins dupa primul sfert de ora. Golul reusit de Sarghi i-a demoralizat de tot pe oaspeti , care au incasat gol dupa gol. Inainte de pauza, Bogdan Stancu a iesit la rampa majorand scorul cu o frumoasa lovitura de cap, apoi, in repriza secunda si-a trecut in cont „dubla" inscriind superb cu calcaiul. Scorul final a fost stabilit de atacantul Liviu Ganea, care a marcat, simplu, cu o lovitura de cap. Iata clasamentul Grupei 10: 1. Romania 11p (9-1); 2. Franta 11p (8-1); 3. Tara Galilor 3p (3-2); 4. Bosnia 3p (4-7);5. Malta 0 p. Au mai ramas de jucat: Tara Galilor – Romania (20.08.2008); Bosnia – Romania (6.09.2008); Romania - Tara Galilor (10.09.2008). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro