Trezirea la viata

Dinamo s-a impus la Iasi, scor 5-2, spre bucuria lui Zenga si pare a fi depasit criza din ultima vreme. Esecurile si frustrarea acumulate de „caini" in acest inceput de sezon au scos ce era mai bun din jucatorii dinamovisti care au facut spectacol la Iasi. Cu un adaos consistent de determinare si optimism venit din partea antrenorului Walter Zenga , aflat la primul sau meci oficial in alb si rosu, campionii au inceput balul inca din minutul 3 cu un gol spectaculos marca Adrain Cristea. Iesenii nu s-au predat, dar nu au putut marca decat print-un gol din ofsaid clar, atunci cand Balba a impins o minge in plasa din sapte metri. Reusita moldoveanului a constat doar pentru suspansul de conjunctura al partidei. Dinamo a invatat destule din lectia de fotbal primita de la Lazio si le-a servit iesenilor in repriza a doua patru goluri in doar 12 minute prin reusita lui Lucian Goian, si hat-trick-ul lui Ionel Danciulescu . Golul din penalty al lui Naidin nu a facut decat sa mai pastreze in tribune pana la ultimul fluier fanii ieseni udati de ploaia care a cazut aproape tot meciul. Partida a consemnat debutul in tricoul alb-rosu al fostului stelist Gabi Bostina care a si centrat perfect la cel de-al doilea gol al lui Danciulescu. La finalul partidei, antrenorul lui Poli, Ionut Popa, a atacat arbitrajul din a repriza secunda al lui Augustus Constantin. „Am vazut cu totii ca in a doua repriza arbitrul a impins meciul numai spre poarta noastra. A fluierat numai pentru Dinamo", a declarat Popa. De partea cealalta, Walter Zenga era incantat: „Imi place cum s-a descurcat echipa. Ma bucur mult pentru ei deoarece aveau nevoie de victoria asta. Despre Elfsborg avem timp sa vorbim zilele viitoare". Stadionul Emil Alexandrescu15.000 POLI IASI2 Branet - n Buta (’75 Palimaru), Ad. Ilie, R. Ciobanu, B. Onut, Paruolo – Miclea (’46 Silvasan), Sfarlea, Naidin, Cr. Munteanu – n Balba (’75 Bakovic) Antrenor: Ionut Popa DINAMO5 Romanovs – Galligujo, L. Goian, St. Radu, Izvoranu – Margaritescu , n Ropotan, C. Munteanu, Ad. Cristea (’61 Oprita) – Cl Niculescu, n I. Danciulescu (’85 n Fernandez). Antrenor: Walter Zenga Arbitru: Augustus Constantin Goluri: Balba ’27, Naidin ’90+2 - penalty/ Ad. Cristea ’3, L. Goian ’70, Danciulescu ’71, ’77, ’82. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro