Tottenham trece cu mari emotii de Slavia

Tottenham a primit acasa vizita fostei adversare a Stelei din grupele Ligii Campionilor, Slavia Praga, pentru a disputa meciul retur din 16-imile Cupei UEFA. Cu toate ca in prima mansa londonezii s-au impus cu scorul de 2 – 1, partida ce a avut loc joi seara pe White Hart Lane s-a jucat pana in ultimul moment. Cehii au sperat sa prinda prelungirile pentru a forta calificarea in optimile competitiei, dar meciul s-a terminat in cele din urma cu scorul de 1 – 1. Primul gol a fost inscris in debutul partidei de catre O' Hara , care a primit o pasa la marginea careului de la Berbatov . Sutul sau a fost unul imparabil pentru portarul Vorel, mai ales ca balonul a fost deviat de un jucator ceh. Partida a continuat intr-un ritm alert, dar nicio echipa nu a reusit sa isi fructifice ocaziile avute. Fotbalistii de la Slavia Praga si-au aratat coltii in repriza a doua, Krajcik egaland in minutul 51. Cehul a marcat cu un sut la bara din dreapta dupa ce a preluat centrarea lui Daniel Pudil. Din acel moment meciul s-a schimbat radical, o eventuala noua reusita a oaspetilor insemnand trimiterea partidei in prelungiri. Britanicii au mai taiat din elanul ofensiv, dar au pastrat totodata luciditatea in teren. Stiind ca sansele calificarii se rezumau la inscrierea unui singur gol, fotbalistii Slaviei au asediat careul advers, dar din pacate pentru ei nicio actiune de atac nu s-a materializat pe tabela. Tottenham va intalni in faza urmatoare pe olandezii de la PSV. Echipa din Eindhoven s-a calificat in optimi dupa ce a trecut de suedezii de la Helsingborgs IF, castigand ambele manse cu scorul de 2 – 0 si 2 – 1. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro