Timisoara, cu fruncea plecata

Europa este mai aproape de Bucuresti, Cluj sau chiar de Bistrita decit de Timisoara, banii investiti pe Bega de Marian Iancu avind ca rezultat doar pretentii, nu si performante. Poli a fost aruncata in pluton inca din prima etapa a returului, de catre Steaua, dupa un joc pe care l-a sintetizat presedintele LPF, Dumitru Dragomir: „Poli practica un fotbal de acum 30 de ani, jucind numai pe lateral. Este adevarat ca s-au facut investitii masive, dar deocamdata degeaba“. In ceea ce-l priveste pe antrenorul timisorenilor, Alin Artimon, acesta se afla inaintea ultimului meci pe banca tehnica a lui Poli, el urmind sa-i lase din iarna, probabil lui Ioan Andone, o echipa careia crede ca ii lipseste experienta: „Diferenta de doua goluri este prea mare fata de aspectul general al jocului. Este bine ca ne-am creat ocazii, dar mai avem pina sa ajungem ca Steaua, care din patru-cinci ocazii inscrie trei goluri“. Cernea face gura Nemultumiri exista si la echipa campioana, insa sint determinate de pozitia in cadrul lotului. Astfel, Cornel Cernea are curaj sa deschida gura dupa evolutiile bune din poarta ros-albastrilor si spune: „M-am saturat de vorbele lui nea Gigi. Vreau sa fiu respectat la Steaua. Pina acum, cind Carlos era accidentat, spunea ca Steaua nu are solutii pentru postul de portar, iar acum, cind a vazut cum joc, si-a schimbat parerea. Eu vreau sa fiu respectat si atita tot“. Iritarea lui Cernea a fost cauzata probabil si de faptul ca in tribunele din Ghencea s-a aflat si fostul portar al Stelei Vasili Hamutovski, chiar daca Gigi Becali a incercat sa lamureasca motivele acestei prezente: „Hamutovski a venit sa ne vada, pentru ca aici s-a simtit bine. Nici nu se pune problema ca el sa se intoarca la Steaua“. „Falimentul familiei Salomir“ Cel mai ciudat meci al etapei a XVIII-a s-a jucat la Vaslui, unde in ultimele opt minute s-au marcat patru dintre cele sase goluri. Echipa oaspete, Universitatea Craiova, a condus din minutul 23 pina in primul minut al prelungirilor, cind Sabou a egalat pentru Vaslui, dintr-un penalty, al doilea acordat de Marian Salomir pentru gazde in acest meci (primul a fost ratat de Croitoru, in min. 16). Deciziile arbitrului, care au avut totusi acoperire regulamentara, l-au exasperat pe patronul Craiovei, Adrian Mititelu, care a rabufnit: „Vasluiul a ajuns ce a fost Ceahlaul Piatra Neamt pe vremuri. Am auzit multe despre ce se intimpla la Vaslui, dar nu am crezut pina acum. Nici nu-mi inchipuiam ca se intimpla asa ceva. Acest Marian Salomir este o rusine extraordinar de mare, mi-e mila de el. Il compatimesc. Astazi asistam la falimentul familiei Salomir din arbitrajul romanesc“. Jiul a batut la Pitesti Marea surpriza s-a consemnat in Trivale , unde Jiul Petrosani a obtinut a doua victorie in campionat, acumulind 11 puncte si parasind, cel putin pina miine seara, ultima pozitie a clasamentului. S-a ajuns astfel ca si in Vale sa se viseze la raminerea in prima liga, insa linia care marcheaza zona retrogradarii are deja o grosime de trei puncte. Cit o priveste pe FC Arges, Dorinel Munteanu nu ramine decit sa spere ca achizitiile din iarna vor reusi sa puna echipa pe linia de plutire, actualul lot fiind prea resemnat dupa cele 12 infringeri suferite in aceasta toamna. La sfirsitul partidei antrenorul pitestenilor era furios: „In prima repriza am evoluat dezastruos, catastrofal. La cum am jucat, la pauza se impuneau sapte-opt schimbari. Voi fi nevoit sa iau masuri. Unii dintre fotbalisti vor fi amendati, iar altii vor parasi echipa in iarna“. In zona superioara a clasamentului se observa o detasare a primelor patru echipe, ocupante de locuri europene, urmatoarea clasata, Gloria Bistrita, aflindu-se la cinci lungimi in spate. Cea mai modesta partida a etapei s-a jucat la Constanta, intre Farul si UTA (0-0), insa runda se incheie azi, cu partida dintre Dinamo si FC National, prima a lui Sorin Cirtu pe banca tehnica a formatiei din Cotroceni. Mititelu, ars la vestiarul de la Vaslui Suparati ca au scapat punctele printre degete, craiovenii au reactionat dupa meciul cu FC Vaslui (scor 3-3). Silvian Cristescu l-a injurat ca la usa cortului pe Viorel Hizo , in timp ce jucatorii s-au luat la bataie, fiind cu greu opriti de antrenori. „Cristescu face panarama la fiecare meci. M-a injurat si m-a scuipat ca un birjar. Asta e golaneala, nu e fotbal!“, a spus „Dulaul“. Apoi, jucatorii echipei Universitatea Craiova au devastat vestiarul. Oltenii au spart usa si au distrus mai multe obiecte de mobilier. „Am instiintat observatorul, care a constatat distrugerile de la vestiare. Din pacate, craiovenii nu sint la prima abatere de acest gen“, a spus directorul sportiv al FC Vaslui, Catalin Popa. Oficialii gruparii moldave vor face un memoriu catre LPF pentru a se lua masurile necesare, in timp ce fotbalistii craioveni spun ca au fost provocati de jucatorii moldoveni, care au intrat peste ei in vestiare. Nici conducatorii celor doua echipe n-au scapat prilejul de a-si trimite bezele, Mititelu fiind cel care a acuzat arbitrajul, considerind ca Marian Salomir „s-a prostituat“ la Vaslui. Adrian Mititelu n-a scapat nici de furia suporterilor, care l-au contestat pe finantatorul Craiovei, caruia i-au propus sa vinda ochelarii adusi din State si sa cumpere jucatori.