Suntem peste Olanda

In urma victoriei impotriva Sloveniei in meciul disputat sambata, nationala Romaniei a depasit in clasament, la golaveraj, Olanda. In meciul de sambata ai nostri au fost superiori adversarilor si au jucat tactic aproape fara greseala. Baietii nostri au reusit sa treaca peste cosmarul pricinuit de sloveni in 2001 si s-au concentrat foarte bine asupra momentului actual. Gratie egalului din Olanda sansele de calificare crescusera foarte mult si nu se putea rata o ocazie buna de a ramane in frunte. Totusi, trebuie ca si miercuri, in meciul retur cu Slovenia sa jucam macar la fel de concentrati. Gol abia in repriza a doua Dupa o prima repriza in care am dominat dar am avut doar o singura sansa a deschide scorul gol, prin Codrea care a driblat inclusiv portarul insa a tras peste poarta goala, partea a doua a inceput cum nu se poate mai bine pentru noi, Tamas marcand in minutul 50 un gol de exceptie, printr-un sut din unghi, in urma unui corner. In minutul 69, Banel Nicolita , aflat la primul sau gol pentru echipa reprezentativa, a dus scorul la 2-0 si meciul era jucat, slovenii nedand impresia ca au puterea sa puna in pericol poarta nationalei noastre. Relaxarea nu face bine in fotbal Pe fondul unei mici relaxari din partea baietilor nostri a venit insa si cea mai mare ocazie de gol a slovenilor, Lobont intinzandu-se si scotand in corner un sunt foarte bine plasat al adversarilor. In minutul 93, in momentul in care Mutu si compania se gandea deja la petrecerea de dupa meci, slovenii au reusit sa inscrie unicul lor gol, dupa un corner si o neatentie a defensivei noastre. "Bineinteles ca vreau sase puncte Urmeaza acum returul de miercuri de la Timisoara, inaintea caruia selectionerul a declarat: “Trebuie sa fim atenti, vor fi la fel de motivati si vom avea tot un meci greu. In plus, sunt unele probleme de lot, probabil vor fi doua, trei modificari in echipa. Daca la inceput spuneam ca m-as multumi cu patru puncte, a fost doar asa. Bineinteles ca vreau sase, mai ales ca acum vom juca pe teren propriu”.