Suedia si Danemarca s-au calificat

Echipele Suediei si Danemarcei au obtinut calificarea in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce au terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0).

Danemarca - Suedia 2-2 (1-0)
Au marcat: Tomasson '28, '66 / H.Larsson '47 (p), Jonson '89
Cartonase galbene: Edman '36, Kallstrom '63
Arbitri : Markus Merk - Christian Schraer, Jan-Hendrik Salver - Michael Riley

Componenta formatiilor:
Danemarca: Sorensen - Helveg, Laursen, Henriksen, N.Jensen (Bogelund '46) - D.Jensen (Poulsen '65), Tomasson, Gravesen - Gronkjaer, Sand, Jorgensen (Rommedahl '57). Antrenor: Morten Olsen.
Suedia: Isaksson - Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman - Jonson, Andersson (Allback '81), Kallstrom (Wilhelmsson '72), Ljungberg - Ibrahimovici , H.Larsson. Antrenori : Tommy Soderberg si Lars Lagerback.

Clasamentul grupei C este urmatorul: 1.Suedia 5 puncte, 2.Danemarca 5 p, 3.Italia 5 p, 4.Bulgaria 0 p. Selectionatele Suediei si Danemarcei s-au calificat in sferturile de finala deoarece au marcat mai multe goluri decit Italia in meciurile directe.
Suedia va intilni in sferturile de finala ocupanta locul secund in grupa D, in timp ce Danemarca va juca cu Cehia, cistigatoarea grupei D.