Stelele Negre au orbit Super-Vulturii

In inferioritate numerica, Ghana a eliminat Nigeria, iar coasta de fildes a realizat, in sferturile Cupei Africii, scorul turneului. Cupa Africii pe Natiuni, a 26-a editie, incepe sa se dezintegreze, din totalul de 32 de partide mai raminind de disputat patru, adica semifinalele si cele care alcatuiesc podiumul. Se imputineaza astfel si deficientele organizatorice, evidente la inceputul turneului, cind haoticul program de antrenament a facut ca mai multe nationale sa se prezinte in acelasi timp la aceeasi arena pentru sedintele de pregatire. Salbaticul fotbal african, dependent de forta fizica si spontaneitate , a dovedit pina acum legaturi tehnico-tactice cu batrinul continent doar prin intermediul selectionatelor Tunisiei, Egiptului si Coastei de Fildes, unde este relativ respectat un plan de munca in echipa. De altfel, ivorienii au inregistrat scorul turneului final, 5-0, in meciul din sferturi contra Guineii, o echipa lipsita de aportul celui mai bun jucator al sau, Pascal Feindouno (St. Etienne), suspendat. Coasta de Fildes se teme insa de represalii din partea arbitrilor in urmatoarele jocuri, Federatia Africana de Fotbal fiind foarte suparata ca Drogba nu a fost prezent la ceremonia de decernare a trofeului celui mai bun jucator african, desfasurata vineri in Togo. In ceea ce-i priveste pe fotbalistii din Guineea, pentru faptul ca au depasit grupele in detrimentul Marocului, fiecare va fi rasplatit cu 30.000 de dolari . Adversara din semifinale a Coastei de Fildes s-a ales aseara, dupa jocul Egipt - Angola. Turneul le-a dat duminica primele mari emotii gazdelor, Ghana - Nigeria fiind cel mai palpitant meci al turneului. Super-Vulturii au deschis scorul, Essien a egalat norocos in prelungirile primei reprize, apoi ghanezii au ramas in inferioritate numerica (din min. 60), dar au marcat pentru 2-1 (Agogo, min. 83), pentru ca nigerienii sa rateze incredibil sansa egalarii la ultima faza a meciului. In semifinale, Stelele Negre joaca cu invingatoarea dintre Tunisia si Camerun, care s-au infruntat aseara. Leii Neimblinziti beneficiaza de un tratament special din partea guvernului, un avion militar ducindu-le in Ghana opt tone de produse alimentare si trei bucatari profesionisti. Asta dupa ce jucatorii au reclamat calitatea culinara de la Tamale, mijlocasul Modeste Mbami (Olympique Marseille ) plingindu-se ca a slabit zece kilograme in ultimele doua saptamini. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor