Steaua se indeparteaza si de Cupa UEFA

Steaua Bucuresti a ratat orice sansa de a accede in optimile Ligii Campionilor, dupa ce a fost invinsa, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de FC Sevilla . Steaua mai pastreaza doar sanse teoretice de calificare in 16-imile Cupei UEFA deoarece Slavia Praga a remizat acasa cu Arsenal scor 0-0. FC Sevilla a deschis scorul in minutul 25, prin Renato dintr-un corner executat de Jesus Navas. La 1-0, Kanoute si Poulsen au dat din nou emotii stelistilor, care au ratat prima ocazie de gol la poarta lui Palop abia in minutul 42 prin Nicolita, blocat de Mosquera. Renato a reusit dubla Repriza a doua a gasit o echipa Steaua mai determinata, insa toate fazele de atac au inghetat la 25 de metri de poarta lui Palop. Golul serii in Ghencea a fost reusit in minutul 65 de Renato. Dupa patru pase consecutive si doi stelisti pusi la pamant de Dani Alves, Renato l-a executat pentru a doua oara pe Zapata si a calificat-o pe Sevilla in optimile de finala ale Ligii Campionilor. Steaua este la a patra infrangere in grupele Ligii Campionilor si este departe si de Cupa UEFA dupa egalul de la Praga, dintre Slavia si Arsenal. Urmatoarea etapa din Grupa H a Ligii Campionilor se va disputa la 27 noiembrie si programeaza meciurile: Steaua-Slavia Praga si Sevilla-Arsenal.