Steaua - Real Madrid 1-4. Visul s-a terminat

Steaua a îndrăznit să creadă că poate răsturna soarta unui meci care ajunsese la scor de forfait, dar zeii i-a pedepsit cutezanţa. Era minutul 75 al meciului, la scorul de 3-1 pentru galactici, cand, pe un contraatac rapid, Van Nistelrooy, care dormise tot meciul, a demonstrat ce înseamnă un atacant de geniu: cu Goian în spate a reuşit un lob senzaţional peste Carlos şi a dus scorul la 4-1. A fost momentul în care peste Steaua a căzut cerul, şi era clar că nimic nu se mai poate întampla. Pană atunci, echipa lui Olăroiu experimentase şi agonia, şi sămanţa extazului. Prea timidă în faţa Realului, s-a văzut repede condusă prin golul lui Sergio Ramos (min. 8), care a reluat nestingherit o centrare din corner a lui Guti. În minutul 33 a venit şi golul legendei Raul, care a profitat, precum Gerd Muller pe vremuri, de o minge ricoşată din respingerea portarului Carlos. Golul al treilea a venit firesc, după o cursă caracteristică a lui Robinho, care a pătruns pe stanga, l-a croşetat pe Saban şi, cu ajutorul unei devieri a lui Goian, a înscris frumos. Semnalul revenirii l-a dat Thereau, introdus la risc de Olăroiu. Francezul a pătruns ca o vijelie şi l-a servit ideal pe Vali Badea , care nu a iertat din careul mic. Era minutul 64, şi Steaua reîncepuse să spere. Au urmat zece minute de forcing al Stelei, cu şuturi şi faze frumoase ale lui Dică, Badea şi Tereau. Galacticii păreau speriaţi, dar era doar o impresie. Pentru că au demonstrat, prin golul de generic al lui Van Nistelrooy, că o echipă mare nu se sperie de jumătăţile de ocazii. Finalul meciului a mai adus cateva faze de spectacol, dar fabula Champions League fusese scrisă: la masa bogaţilor nu poate sta oricine. Nici măcar Steaua, cu cateva maini moarte pe teren, care l-au adus pe Olăroiu în culmea disperării. Singura veste bună a acestei manşe din grupele Champions League este victoria cu 3-0 a lui Olympique Lyon la Kiev, rezultat care păstrează Steaua pe locul trei – calificant pentru Cupa UEFA. Iată şi cele două echipe care au intrat pe teren la fluierul arbitrului italian Roberto Rosetti : Real: Iker Casillas - Sergio Ramos, Helguera, Cannavaro, Roberto Carlos - Robinho, Emerson, Diarra, Guti - Van Nistelrooy, Raul Steaua: Carlos - Saban, Goian, Ghionea, Marin - Nicolita, Paraschiv, Lovin, Bostina - Dica, Badea