Steaua, razbunata de "satelit"

Gloria Buzau , echipa sustinuta neoficial de Gigi Becali, a facut ieri ce nu a putut Steaua. Elevii lui Stefan Stoica au invins Poli Timisoara , performera etapei trecute. La sase zile dupa meciul Poli Timisoara – Steaua (2-0), timisorenii s-au impiedicat surprinzator la Buzau, 1-2 cu Gloria, satelitul neoficial al clubului din Ghencea. Toate golurile au fost marcate intre minutele 5 si 17 ale primei reprize. Gloria Buzau a renascut sub comanda lui Stefan „Mourinho" Stoica. Cu fostul translator al lui Oleg Protasov pe banca, buzoienii au reusit sa iasa din zona retrogradarii. Ieri, Gloria a bifat cea de-a treia victorie consecutiva in Liga 1. Victima a fost Poli Timisoara, considerata una dintre echipele momentului in Romania. Jozici a deschis scorul pentru gazde, in minutul 5, pentru ca Vlaicu sa-l majoreze la doar 10 minute distanta. La faza imediat urmatoare, Karamian a inscris pentru Poli si se anunta un meci de zile mari. Totusi, Gloria s-a tinut tare pana la final si a bifat o victorie mare. Stoica: „Cea mai importanta victorie" Antrenorul buzoienilor, Stefan Stoica, a calificat partida de ieri drept cea mai importanta din cariera sa: „E victoria baietilor. Au luptat, lupta de multe meciuri, iar acum am inceput sa culegem si roadele. Am castigat meritat in fata unei echipe puternice din campionat, dar razboiul nu s-a terminat. Mergem si la celelalte meciuri cu gandul sa scoatem rezultate pozitive. Pentru mine victoria in fata lui Poli Timisoara este cel mai important rezultat de pana acum. Vreau ca Gloria sa ramana in prima liga, ca sa fiu si eu, si jucatorii mandri". Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro