Steaua - Lyon 0-3. Şi francezii au jucat cu frana de mană trasă...

Absolut nici o şansă pentru Steaua în faţa unei teribile echipe a Lyon-ului. Scorul, 3-0 pentru francezi, spune totul, dar diferenţa putea fi şi mai mare dacă francezii nu ar fi jucat cu motoarele la relanti o mare parte din meci, cand era clar că Steaua nu putea pune în pericol sub nici o formă poarta „şomerului” Coupet. Şi situaţia a fost clară încă de la începutul meciului, cand, după 20 de minute de joc, Lyon avea peste 70% posesia balonului. A fost nevoie însă de o eroare a defensivei steliste pentru ca Fred să deschidă scorul, în minutul 44. Şi Lyon intra la cabine cu avantaj. Repriza secundă a continuat la fel, şi Tiago a rezolvat ecuaţia meciului în minutul 54, reluand în gol cornerul bătut de Juninho . Interesant e că Tiago a reuşit să ajungă la centrare deşi în jurul său erau nu mai puţin de patru stelişti. Dar forţa unei echipe mari se cunoaşte exact atunci cand trebuie. În ultimele minute de joc, cand Steaua începuse să spere măcar la un gol de onoare, galacticul Juninho a inventat o pasă cu călcaiul către Benzema , rezerva trimisă pe teren de Houllier ducand scorul la un meritat 3-0 pentru Olympique Lyon . Aşa s-a scris istoria unui meci care a dus Steaua pe locul 3 în grupă, un meci pe care patronul Stelei, Gigi Becali, avea să-l caracterizeze extrem de bine la final: „Steaua nu putea marca nici dacă meciul dura o sută de ani”. Iată şi echipele intrate pe teren în primul meci găzduit de Stadionul Ghencea după un an de lucrări de refacere : Steaua: Carlos, P. Marin, Goian, Ghionea, Neşu, Nicoliţă, Lovin, Paraschiv , Boştină, Dică, V. Badea Olympique Lyon: Coupet, Clerc, Cris, Muller, Abidal, Tiago, Toulalan, Juninho, Wiltord, Fred, Malouda