Steaua, echipa fantastica

Victorie uriasa pentru Steaua si fotbalul romanesc. Ros-albastrii s-au impus in stil de mare campioni pe terenul celor de la Dinamo Kiev castigand cu un categoric 4-1. Ghionea (3'), Badea (24') si Dica de doua ori (43', 79') au redus la tacere un stadion cu 70 de miii de spectatori prin golurile superbe marcate. In celalalt meci al grupei, Lyon a invins pe Real Madrid cu 2-0. Asadar, Steaua este liderul grupei. Steaua a reusit o prima epriza de exceptie, conducand pauza pe Dinamo Kiev cu 3-1. Ghionea a deschis rapid scorul pentru Steaua in min. 3 al partidei in urma unei lovituri de colt, dar Rebrov a egalat in minutul 15. Lovitura de cap a lui Badea din minutul 24' si reusita spectaculoasa din lovitura libera a lui Dica din min. 43 au facut ca Steaua sa intre la cabine cu un avantaj de doua goluri. Repriza secunda a inceput in nota de dominare a ucrainienilor. Dinamo Kiev a ratat doua ocazii mari de gol in doua minute, Carlos dovedindu-se ingerul pazitor al portii steliste. Steaua nu a cedat presiunii si a contraatacat periculos de fiecare data. Dupa cateva ocazii ratate, vine si golul superb al lui Dica care aducea linistea deplina in tabara stelista. Finalul meciului gaseste o formatie Steaua stapana pe joc si o Dinamo Kiev dezorientata. Declaratii de dupa meci: Cosmin Olaroiu: Nu ma asteptam sa invingem atat de categoric, dar ma asteptam la o victorie. Steaua a confirmat ca merita sa fie aici. Fotbalul romanesc este in ascensiune si e bine sa dovedim si pe viitor acest lucru. Nu ma pot gandi la celelate meciuri din Liga acum fiindca ne asteapta doua meciuri grele in campionatul intern. Siteul UEFA: Steaua a maturat pe jos cu Dinamo Kiev Nicolae Dica : Stiam ca o sa avem o partida foarte grea, dar am dovedit ca avem valoare si am castigat. Nu cred ca Dinamo Kiev a jucat slab ci noi foarte bine. Am respectat indicatiile lui Olaroiu si le-am contracart foarte bine jocul lor. Emeric Jenei: Important e si rezultatul, dar eu apreciez mai mult jocul echipei. Dan Petrescu: Cheia partidei a constat in golul doi al Stelei. Cred ca Olaroiu a castigat meciul fiindca a jucat ofensiv si curajos. Ovidiu Ioanitoaia: Mii de suporteri ai lui Dinamo Kiev au plecat de la stadion la pauza. Steaua nu numai ca a castigat, dar i-a zapacit pe cei de la Kiev. Suporterii ucrainieni au atacat cu bate si lanturi suporterii stelisti Dezamagiti de rezultatul inregistrat la finalul partidei, suporterii lui Dinamo Kiev i-au atacat pe suporterii romani cu lanturi si bate. Incidentul naste doua semne de intrebare: -Cum au putut intra suporteri ucrainienii in stadion cu bate si lanturi? -De ce suporteriii celor doua echipe au fost plasati atat de aproape unii de ceilalti? Rezultatele serii in Liga Campionilor Groupa E Dynamo Kyiv 1 - 4 Steaua Bucuresti Lyon 2 - 0 Real Madrid Groupa F FC Copenhagen 0 - 0 Benfica Manchester U. 3 - 2 Celtic Groupa G FC Porto 0 - 0 CSKA Moscow Hamburger SV 1 - 2 Arsenal Groupa H AC Milan 3 - 0 AEK Athens Anderlecht 1 - 1 Lille