Steaua - Apulum Alba Iulia 2-1

Steaua este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Romaniei, după ce a învins cu 2-1 pe Apulum Alba Iulia, într-un meci disputat joi seară pe stadionul Ghencea din Capitală. Elevii lui Olăroiu s-au calificat în dauna singurei echipe din Liga a 2-a rămasă în această fază a competiţiei. Partida a început bine pentru Steaua, echipa campioană reuşind să-şi creeze prima ocazie de gol în minutul 5, Thereau ratand însă cu seninătate din 4 metri. În minutul 29, atacantul francez ratează din nou incredibil, şutul său din interiorul careului mic fiind respins de portarul Rotaru. Steaua a deschis scorul, două minute mai tarziu, printr-un autogol al lui Kelemen, care a bărbierit mingea trimisă de Ghionea cu capul, în urma unui corner, surprinzandu-l pe Rotaru. Egalarea celor din Alba Iulia a venit în minutul 38, cand apărarea Stelei a greşit, permiţand unei centrări să cadă în careu, după care Mărincean a reluat din cădere de la 8 metri de poartă. Scorul la pauză a fost 1-1, iar Steaua a părut puţin surprinsă de jocul curajos al divizionarei secunde, care a jucat mult mai ofensiv decat Forex , echipa învinsă în şaisprezecimi de campioană, cu 3-0. Repriza a doua a adus mai multe faze de poartă pentru Steaua, Baciu ratand o mare ocazie în minutul 58, din doar doi metri de poartă, fundaşul reluand cu capul alături. Olăroiu a făcut o schimbare inspirată în minutul 58 înlocuindu-l pe Boştină cu Cristocea. Acesta din urmă a marcat la prima atingere de balon, două minute mai tarziu, executand o lovitură liberă care a găsit o breşă în zidul ardelenilor. Jocul elevilor lui Olăroiu s-a îmbunătăţit după marcarea golului secund şi doar intervenţiile bune ale lui Rotaru, sau imprecizia la finalizare a steliştilor a menţinut scorul de 2-1. Steaua mai putea înscrie la ocaziile lui Thereau (63’), Gigel Coman (77’) şi Opriţa (79’). Campioana s-a calificat fără mari emoţii în sferturi, iar ultima prezenţă a roş-albaştrilor în sferturile de finală ale Cupei Romaniei datează din sezonul 2001-2002, atunci cand formaţia din Bulevardul Ghencea s-a impus, cu scorul de 4-3, în urma executării loviturilor de departajare, în faţa echipei Extensiv Craiova. Iată şi cele două echipe trimise în teren din primul minut de antrenorii Cosmin Olăroiu şi Mihai Zamfir: Steaua: Cernea – Neşu, Baciu, Saban, Ghionea – Boştină, Nicoliţă, Lovin, Coman – Badea, Thereau. Apulum: Rotaru – Mărincean, Oroian, Opriceană, Cazan – Bucur, Kelemen, Ghiorma, Zăgrean – Cristea, Manea.