Steaua - AEK Atena 1-1

Steaua a remizat, luni seara, in compania vicecampioanei Greciei, AEK Atena , scor 1-1, intr-un meci amical disputat in pe stadionul "De Braak" din Helmond. Jocul a inceput bine pentru echipa antrenata de Gica Hagi . Centrarea lui Neaga l-a gasit in pozitie ideala pe Croitoru, care nu l-a putut invinge pe Morreto. Dupa numai un minut, goalkeeper-ul grecilor a scos in extremis lovitura libera executata bine de Dica. Grecii au inscris primii In minutul 8 insa, grecii au inscris. O pasa gresita a lui Radoi a fost interceptata de vedeta braziliana Rivaldo , iar acesta, dupa ce a driblat doi fundasi stelisti, a ramas singur cu Cernea, deschizind scorul cu un lob elegant. Stelistii s-au trezit repede si au ratat doua ocazii prin Dica. Acesta a executat in minutul 16 o lovitura libera, insa mingea a fost retinuta de portarul Moretto, iar peste sase minute a sutat pe deasupra transversalei. Intre ocaziile lui Dica, Neaga a lovit stalpul din stanga al portii lui Moretto, ratand cea mai mare ocazie a Stelei. Baciu, in minutul 38, putea si el egala, insa nu a ajuns la centrarea lui Nicolita. Steaua a revenit pe final Golul Stelei a venit pe final de meci, cind centrarea lui Ochirosii l-a gasit nemarcat in careu pe Gurita, acesta inscriind cu capul, la vinclu. Hagi a trimis in teren urmatorii jucatori: Cernea - Golanski, Baciu, Goian, Emeghara - Croitoru, Radoi, Bicfalvi, Nicolita - Dica, Neaga. Au mai evoluat Emeghara, Nesu, Golanski, P. Marin, Croitoru, Badoi, G. Coman, Baciu, Gurita si Iacob. Ultimul meci amical pe care il va disputa Steaua in stagiul de la Mierlo va avea loc la 18 iulie, in compania echipei olandeze Willem II Tilburg.