Steaua a pierdut la Iasi

Steaua a pierdut, ieri, partida disputata in deplasare in compania echipei Politehnica Iasi, scor 2-1, din cadrul etapei a 20-a a Ligii I. Pentru a mai pastra sanse la castigarea campionatului, stelistii erau obligati sa castige jocul cu Poli Iasi . Din pacate pentru ei, partida a debutat prost. Poli Iasi a deschis scorul gratie autogolului lui Banel Nicolita , care, in incercarea de a respinge centrarea lui Andrei Cristea , a trimis mingea direct in vinclul portii lui Zapata. Steaua a incercat sa mute jocul spre poarta lui Branet dar moldovenii lui Ionut Popa au stat bine in aparare astfel ca primul sut pe poarta, trimis de stelisti, a venit in minutul 39 prin Dica. Onut, eroul lui Poli Iasi Stelistii au reusit egalarea in primele minute ale reprizei secunde, cand Mendoza a sutat puternic de la noua metri, fara speranta pentru Branet. Total contrar cursului jocului, cei care aveau sa marcheze golul doi au fost elevii lui Ionut Popa. Cristea a executat foarte bine o lovitura libera, Zapata a respins in bara, mingea a ajuns la Cristi Munteanu care a trimis cu capul, portarul Stelei a mai aparat o data formidabil, dar balonul a ajuns la Onut care a inscris in poarta goala. Steaua avea sa domine autoritar ultima jumatate de ora. Mendoza in minutul 65, Moreno zece minute mai tarziu si Dica, de doua ori pe final de meci, nu au putut insa sa il invinga pe Branet, astfel incat iesenii au obtinut o victorie mare, 2-1 in fata Stelei. Becali: “Normal ca sunt dezmagit” Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat la finalul infrangerii cu Poli Iasi, ca este dezamagit de evolutia elevilor lui Marius Lacatus, iar actuala echipa nu e cea pe care o voia la inceputul anului. "Normal ca sunt dezamagit. Poli Iasi a intrat determinata pe teren, asa trebuia sa intre si Steaua. Asa a intrat si CFR-ul in meciul cu Universitatea si a castigat. Steaua nu e Steaua pe care mi-o doream eu. Nu sunt suparat pe Banel, ce vina are el? A jucat si el ce a putut. Pentru a mai avea sanse la titlu avem nevoie de determinare. Credeam ca le dam patru la ieseni, dar uite ca nu a fost sa fie. Sanse sunt, dar trebuie sa ne miscam", a spus Becali. Antrenorul Stelei, Marius Lacatus a declarat la conferinta de presa la finalul patidei Poli Iasi-Steaua, scor 2-1, ca dupa aspectul jocului castige pentru ca a jucat bine, a avut multe ocazii dar a ratat mult, iar fotbalul pedepseste aceste ratari. Steaua ramane la 11 puncte in spatele CFR-ului, avand sanse minime la a mai castiga campionatul. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro