Steaua a pierdut doua puncte in ultima secunda!

Steaua a trait ieri un adevarat cosmar la Iasi, acolo unde nu a reusit sa castige decat un punct, terminand la egalitate, 1-1, o partida care a fost departe de a fi una lejera, de "vacanta", cum anticipau unii! Steaua a terminat meciul cu doi oameni mai putin, Goian si Coman fiind eliminati, in timp ce Poli Iasi l-a avut si ea mai devreme la cabine pe Onut. Dupa meciul de ieri, nu cei de la Steaua acuza arbitrajul, asa cum ne-am obisnuit in ultimul timp, ci iesenii! Cel putin doua sunt fazele de foc ale jocului in care iesenii il acuza pe arbitrul Tiberiu Lajos ca i-a furat ca in codru: mai intai in minutul 57, cand Dorin Goian a faultat la limita careului (multi sunt de parere ca faultul a fost cel putin pe linia de 16 metri, deci penalty), dar s-a dat lovitura libera de la limita suprafetei de pedeapsa, si nu 11 metri, apoi in minutul 75, cand s-a dictat penalty pentru Steaua la o faza care se intalneste de multe ori, pe parcursul unui joc, in cele doua careuri! Dar Lajos a dat penalty, iar Nicolae Dica nu l-a iertat pe Branet: 1-0 pentru Steaua! Pana la urma insa putem spune ca s-a facut dreptate, caci meciul a fost unul cu un pronuntat echilibru. In ultimul minut al prelungirilor, sarbul Mitrovic, abia introdus pe teren, a inscris din 2-3 metri, la o greseala colectiva de aparare a Stelei, si a fixat scorul final la un 1-1 mai aproape de adevar . Din pacate, insa, in ultimele 25-30 de minute arbitrul Lajos a scapat total meciul din mana, iar jocul de fotbal a inceput sa semene cu o corida . Foarte nervosi, asa cum s-au aratat a fi in ultimele saptamani, stelistii au fost cei care au declansat "ostilitatile", iar iesenii au raspuns violentei cu violenta. Craiova a renascut la Urziceni Dan Petrescu - Stefan Stoica, duelul antrenorilor nou-numiti in Liga I, primul la carma celor de la Unirea Urziceni, cel de-al doilea pe banca oltenilor, a revenit, surprinzator, fostului secund al lui Oleg Protasov si Ioan Andone, tehnicianul Universitatii Craiova. Oaspetii s-au impus la Urziceni cu 2-1 si, se pare, a rasarit soarele si pe ulita lui Adrian Mititelu! Universitatea Craiova a deschis scorul in minutul 9, cand Robert Saceanu l-a surprins pe portarul Catalin Grigore cu un sut de la 22 de metri, dupa o aruncare de la margine. Oaspetii si-au dublat avantajul in minutul 48, cand portarul Mircea Bornescu a transformat un penalty dictat dupa ce Nicu l-a faultat in careu pe Baird. Unirea Urziceni a redus din diferenta in minutul 65, cand Bogdan Aldea a transformat, in stanga lui Bornescu, un penalty dictat dupa ce tot el fusese faultat in careu de Rose. In minutul 89, Cornel Dobre (Unirea Urziceni) a executat o lovitura libera de la 18 metri lateral dreapta, mingea lovind bara din dreapta lui Bornescu, dupa ce a fost usor deviata de un jucator craiovean. In tribune au fost prezenti aproximativ 4.000 de spectatori, oltenii fiind incurajati si ei de aproximativ 100 de suporteri. Universitatea obtinuse ultima victorie in Liga I in etapa a III-a, 3-1 cu FC Arges, iar in ultimele sase partide inregistrase patru infrangeri si doua remize.