Steaua a părăsit cu fruntea sus Liga Campionilor

Campioana Romaniei a încheiat la egalitate, 1-1 în deplasare contra lui Olympique Lyon , ultimul meci al grupei E a Ligii Campionilor. Fotbaliştii lui Cosmin Olăroiu au evoluat mult mai dezinvolt decat în meciul de pe teren propriu contra Campioanei Franţei. Deja calificate, francezii în optimile Ligii Campionilor, iar Steaua în şaisprezecimile Cupei UEFA, cele două echipe au oferit un spectacol agreabil. Rezultatul a fost unul echitabil , ambele echipe practicand un fotbal ofensiv, de calitate. Cosmin Olăroiu a dovedit prin jocul din teren al echipei sale că a înţeles în sfarşit cum se pregăteşte un joc de Liga Campionilor, după ce declarase, uşor ridicol înaintea partidei: “Vom aborda meciul la victorie, la fel ca şi celelalte din această grupă”. Steaua a deschis scorul în minutul secund al partidei, prin Nicolae Dică, internaţionalul roman reuşind să-şi facă un frumos cadou de ziua onomastică: o reuşită spectaculoasă din semifoarfecă, în poarta lui Coupet. Francezii au reuşit egalarea după zece minute, prin Diarra , care a înscris printr-o lovitură de cap în urma unui corner. Thereau a ratat o mare ocazie pentru “roş-albaştri”, în minutul 14, cand a fost foarte aproape de a relua în poartă, un şut centrare al lui Cristocea. Ben Arfa a fost principalul pericol pentru apărarea Stelei, tanărul francez reuşind numeroase raiduri periculoase spre poarta lui Cernea . Repriza secundă a debutat bine pentru Steaua, care a trecut pe langă gol la două mari şanse ale lui Dică şi Nicoliţă, ambii reluand puţin peste poartă, din poziţii bune. Ben Arfa a continuat să hărţuiască apărarea condusă de Goian, însă problemele mai mari au apărut odată cu introducerea în teren a tandemului Toulalan-Wiltord. Finalul a aparţinut gazdelor, care au dominat teritorial, însă rezultatul de 1-1 a fost echitabil.Un egal de prestigiu pentru Steaua, care a reuşit primul punct din istoria clubului, într-o deplasare în Franţa după şapte înfrangeri. Echipa lui Olăroiu a încheiat grupa pe locul al treilea, cu 5 puncte şi aşteaptă acum cu optimism partidele din primăvara europeană. Au evoluat formaţiile: Olympique Lyon: Coupet – Reveillere, Cacapa, Muller, Berthod – Diarra, Tiago (Toulalan 65’), Kallstrom – Govou (Remy 80’), Carew (Wiltord 65’), Ben Arfa. Steaua Bucureşti: Cernea – Stancu, Ghionea, Goian, P. Marin – Nicoliţă, Rădoi (Ov. Petre 78’), Paraschiv, Cristocea (Opriţa 82’) – Dică – Thereau (Badea 73’).