Steaua a dresat "leii" Olteniei

Steaua a învins la scor de forfait pe Universitatea Craiova, într-o partidă în care roş-albaştrii au fost cu gandul mai mult la meciul de miercuri, de la Liege. Antrenorul Cosmin Olăroiu şi-a permis să menajeze mai mulţi titulari. "Leii" din Bănie nu au supravieţuit decat o jumătate de oră. Venită la Bucureşti cu ambiţii mari, clamate de patronul Adrian Mititelu, ştiinţa a arătat mai degrabă ca o echipă de Divizia B decat ca una care aspiră la aerul tare al cupelor europene. Oltenii au început arţăgos partida şi au reuşit să păstreze echilibrul pană în minutul 32, cand Paraschiv a deschis scorul cu un şut de la 16 metri. Profitand de buimăceala apărătorilor olteni, care au fost la un pas să-şi înscrie şi un autogol, Opriţa a rezolvat meciul în minutul 40, cand a împins mingea în poarta goală. În repriza secundă, roş-albaştrii au încercat să facă şi spectacol, Badea înşirand în dribling trei adversari pană să şuteze în portarul Bornescu . Dică a închis tabela din penalty în minutul 54, şi toate gandurile steliştilor s-au îndreptat către meciul de foc cu Standard Liege . Olăroiu nu a scăpat de ceea ce s-a temut mai mult, şi anume de accidentări, Victoraş Iacob fiind nevoit să părăsească terenul în minutul 20, din cauza unei lovituri la genunchi, atacantul devenind incert pentru partida de miercuri. Mititelu este mulţumit În ciuda înfrangerii la un scor de neprezentare, patronul "juveţilor", Adrian Mititelu, vede şi partea plină a paharului. "Chiar dacă am văzut iarăşi că suntem departe de ceea ce ne dorim cu toţii, eu sunt mulţumit de jocul din anumite momente. Avem nevoie şi de înfrangeri pentru a căli o formaţie puternică. Avem o medie de varstă de 22 de ani, astfel că echipei îi trebuie cat mai multe meciuri în prima ligă", a precizat Mititelu. De altfel, şi căpitanul Universităţii, Dorel Stoica, este de părere că echipa sa putea obţine mai mult: "Nu meritam să pierdem după aspectul jocului din prima repriză". Becali vrea o victorie la Liege Finanţatorul Stelei, Gigi Becali, nu a avut parte de nicio emoţie în partida contra Craiovei. La final, gandurile latifundiarului se îndreptau deja către înfruntarea cu Standard: "Vreau un rezultat de 2-0 la Liege, ca să nu mai am emoţii la partida retur. Cred că este posibil să obţinem o victorie, deoarece formăm o echipă mai solidă decat în sezonul trecut. Să dea Dumnezeu să fim fericiţi miercuri seară, iar pe 23 august să ne pandiţi la 6 dimineaţa la Golden Blitz , prin boscheţi", a declarat Gigi Becali. Au luat şi Trofeul fair-play În ciuda scandalurilor pe bandă rulantă declanşate de oficialii sau jucătorii stelişti, echipa campioană a primit înaintea partidei de sambătă şi Trofeul fair-play pentru sezonul 2005-2006, din partea FRF. Distincţia a fost acordată pentru că, în ediţia trecută de campionat, Steaua a fost echipa cu cel mai mic număr de cartonaşe galbene şi cu cei mai puţini jucători eliminaţi. Spionaţi de Boskamp Antrenorul lui Standard Liege, Johann Boskamp, a luat loc în tribuna oficială a stadionului pentru a urmări pe viu jocul Stelei. Tehnicianul nu s-a lămurit pe deplin în legătură cu punctele forte şi slăbiciunile roş-albaştrilor, dar ştie la ce să se aştepte miercuri. "Steaua este o echipă foarte bună. Nu am văzut multe lucruri rele în jocul ei. Nu ştiu dacă are prima şansă de calificare, dar cu siguranţă vor fi două meciuri foarte tari", a declarat antrenorul belgian, care a părăsit stadionul cu zece minute înainte de finalul meciului. Standard a pierdut din nou, de data aceasta pe propriul teren, scor 1-2, partida disputată împotriva lui Charleroi, în etapa a doua a campionatului belgian, meci la care au asistat Cosmin Olăroiu şi Mihai Stoica. "După ce am văzut vineri seară, cred că adversarul nostru cel mai periculos va fi miza dublei cu Standard. Dacă jucătorii noştri reuşesc să se elibereze de presiune, nu vom avea probleme. Suntem superiori la capitolul organizare a jocului şi, chiar dacă Standard are cateva individualităţi de marcă, Steaua are prima şansă", a spus Stoica. STEAUA – U CRAIOVA 3-0 (2-0) Au marcat: Paraschiv (‘32), Opriţa (‘40), N. Dică (‘55 – penalty). Steaua: Cernea – Saban, D. Goian, E. Baciu, P. Marin – Opriţa (Ochiroşii '75), N. Dică, Paraschiv, Cristocea (Boştină '66) – V. Badea, V. Iacob (Nicoliţă ‘20). Antrenor: Cosmin Olăroiu. Craiova: Bornescu – Dănănae, D. Stoica, Mitchell, Velcovici - Gargalie (Stavaru '46) – Săceanu, Dina (Piko '71), Rose (Jaber '62) – Parvu, Baird. Antrenor: Aurică Beldeanu. Arbitri: R. Dumitru – M Savaniu , C. Avram. Stadion: Naţional; Spectatori: 15.000.