Steaua a ajuns in semifinale

Steaua a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Romaniei, în dauna formaţiei Oţelul Galaţi, la capătul unui meci de infarct disputat pe stadionul din Constanţa. “Roş-albaştrii” s-au impus cu 5-4 după executarea loviturilor de departajare, după ce la capătul celor 120 de minute (incluzand prelungirile) scorul a fost egal, 3-3. A fost o partidă de real spectacol, ambele echipe ţintind victoria. Oţelarii au surprins printr-o aşezare extrem de ofensivă şi au refuzat să se apere în faţa elevilor lui Cosmin Olăroiu, în ciuda statutului de favoriţi al acestora. După un început mai bun al Stelei, gălăţenii au început să atace şi, profitand şi de starea de visare a defensivei “roş-albastre”, au deschis scorul în minutul 21. Coreanul Kim l-a învins pe Andrey cu un şut plasat din interiorul careului, mingea oprindu-se în colţul lung. Elevii lui Cosmin Olăroiu s-au aruncat în atac, însă tot Oţelul era mai periculoasă, acţiunile de contraatac ale gălăţenilor fiind purtate în special pe partea stangă a apărării bucureştene, unde Neşu era foarte uşor de depăşit. Fundaşul Stelei nu a evoluat nici măcar pană la pauză, fiind înlocuit cu Gigel Coman în minutul 36. Iacob a fost aproape de egalare, în minutul 42, cand lovitura sa de cap a fost deviată în bară de Vatcă. Repriza seundă a început cu Steaua în ofensivă, însă fotbaliştii lui Petre Grigoraş stăteau sus şi toate mingile recuperate la mijlocul terenului se transformau în contraatacuri periculoase pentru poarta lui Andrey. Nicoliţă a adus egalarea pentru Steaua, în minutul 62. Mijlocaşul campioanei a fost găsit liber în careu de o centrare a lui Boştină şi a reluat cu capul la colţul scurt, fără şanse pentru Vatcă. După o serie de intervenţii excelente ale goalkeeper-ului brazilian al “roş-albaştrilor”, Steaua a marcat cumva contrar cursului jocului, în minutul 78, dintr-un penalty transformat de Boştină. Arbitrul Balaj a arătat extrem de uşor punctul cu var, la o fază la care Nicoliţă şi Semeghin s-au tras reciproc de tricouri în careu. Oţelul a egalat în al patrulea minut de prelungiri, cand nimeni nu se mai aştepta, graţie unei alte lovituri de pedeapsă acordată de Balaj. Centralul a văzut o mană pusă de Ovidiu Petre pe Labukas şi a fluierat penalty, oarecum în compensaţie pentru lovitura acordată Stelei. Daniel Stan a transformat, trimiţand partida în prelungiri. Oţelarii au început tare prima repriză a prelungirilor, avand un ascendent moral după egalarea reuşită in extremis şi în minutul trei al primei reprize puteau înscrie, însă Andrey s-a opus providenţial în faţa lui Labukas, după ce respinsese în faţă un şut al lui Kim. În ultimul minut al primei reprize Boghiu a prins un şut de excepţie de la marginea careului şi Galaţiul prelua conducerea. Steaua a restabilit egalitatea în minutul 109, prin Ovidiu Petre, care a şutat din voleu, după o respingere greşită a defensivei gălăţene şi partida a ajuns la loviturile de departajare. ”Roş albaştrii” au transformat toate loviturile, iar decisiv pentru accederea Stelei în penultimul act al Cupei Romaniei a fost portarul brazilian Andrey Nazario, care a apărat penalty-ul executat de Ramses Gado. Intervenţia sa avea să fie suficientă pentru calificarea formaţiei din Ghencea. Un debut cat se poate de fericit pentru goalkeeper-ul sudamerican în tricoul Stelei. Cosmin Olăroiu şi Petre Grigoraş au trimis în teren următoarele formaţii: Steaua: Andrey - Saban, D. Goian, E. Baciu, Neşu (G. Coman ‘36) - S. Paraschiv , Ov. Petre, Cristocea (Boştină ‘46) - Nicoliţă, V. Iacob (V. Badea ‘78), Thereau . Oţelul: Vatcă - Gado, Nogo, M. Baciu, Semeghin (Boghiu ‘90) - Szekely , Giurgiu, G. Paraschiv, Labukas (Crăciun ‘97) - E. Jula (D. Stan ‘71), Kim.