Stapana Africii

Egiptul a castigat Cupa Africii pe Natiuni dupa o victorie la limita in fata Camerunului. „Faraonii" au in palmares sase titluri. Cea mai valoroasa echipa din istoria fotbalului african, Egiptul, si-a pastrat coroana castigata in urma cu doi ani. Dupa o finala in care Camerunul a aratat ca o echipa limitata, ajunsa intamplator in ultimul act, „faraonii" au castigat cu scorul de 1-0. Marea finala de pe arena Ohene Djan a inceput sub semnul echilibrului. Prima ocazie a apartinut Egiptului. In minutul 13, Abou Trika a luat o actiune pe cont propriu si a decis sa traga de la distanta, dar balonul a trecut putin pe langa bara stanga a portii lui Kameni. Ultima ocazie a primei reprize a apartinut tot „faraonilor”: Moteab primeste o pasa superba, care depaseste intreaga aparare cameruneza, dar Kameni iese exemplar dintre buturi si isi salveaza echipa. Dupa pauza, camerunezii au aratat mult mai obositi , dandu-le posibilitatea egiptenilor de a prelua initiativa. Asa a aparut ocazia lui Zaki din minutul 50, cand Kameni a avut o noua interventie de zile mari. In minutul 78, fundasul „leilor neimblanziti", Rigobert Song s-a complicat inutil, Mohamed Zidan a profitat a pasat decisiv, iar Abou Trika a marcat cel mai important gol din viata sa. Disperati , camerunezii s-au aruncat in atac, dar a fost prea putin si prea tarziu. Singurul jucator al ros-verzilor care putea face diferenta, golgheterul absolut al competitiei, Samuel Eto’o a evoluat neasteptat de slab. Camerunul ramane cu cele patru cupe, ultima cucerita in anul 2002. Egiptul si-a consolidat pozitia de regina a Africii trecandu-si meritat in palmares al saselea titlul continental din istorie. Selectionata „faraonilor" a fost recompensata de catre printul saudit Al-Waleed bin Talal cu suma de 180.000 de dolari pentru calificarea in ultimul act al turneului. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor