Spectacol in "Groapa"

Decat codas la oras, mai bine-n satul tau fruntas! Un citat din marele Ion Creanga, care pare a fi mai nou dictonul lui Dinamo in campionat. Eliminati de modesta Elfsborg din Cupa UEFA, campionii s-au intors cu coada intre picioare in fascinanta Liga a lui Mitica. Maniosi si turbati, „cainii” au calcat pe cadavre, nimicind prima echipa ivita in cale cu incredibilul scor de 6-1. Spectacolul din Stefan cel Mare a fost unul de gala. In rolul nefericit al victimei s-a aflat Otelul Galati, si ea o asa-zisa „uefantastica” in acest sezon. Oarecum surprinzator, oaspetii au fost cei care au deschis scorul, prin lovitura de cap a bulgarului Jelev din minutul 14. Si, cand cei putini fani dinamovisti prezenti in tribune se asteptat la un nou episod FC Vaslui, „cainii” aveau sa muste. La nici 60 de secunde de la reusita oaspetilor, Moti a marchat si el cu capul, egaland situatia pe tabela. Pana la pauza, elevii lui Walter Zenga au mai punctat de doua ori. In minutul 21, Bostina a centrat in careu, iar Bratu a reluat cu capul, pe sub Kouha. Cu patru minute inainte de pauza, Danciulescu avea sa marcheze si el, ducand scorul la un linistitor 3-1. Galopul de sanatate al gazdelor a continuat si dupa pauza. Iesiti de la cabine extrem de motivati, „cainii” au facut spectacol, marcand de inca trei ori in repriza secunda. Prima data, Bratu avea sa reuseasca „dubla”, printr-un sut la coltul lung, fara sperante pentru marocanul din poarta Otelului. Pe final, avea sa iasa la rampa Danciulescu, atacantul dinamovist realizand primul „hat-trick” al sau din acest sezon, prin golurile marcate in minutele 78 si 84. Singurul care a salvat Otelul de la o umilinta si mai mare a fost fluierul de final al arbitrului, care a consfintit scorul campionatului si, odata cu el, impacarea definitiva dintre „caini” si galerie. Au evoluat formatiile: DINAMO: Lobont - Pulhac, Moti, S. Radu, Galliquio - Margaritescu , Bostina, Cristea, Ropotan - Danciulescu, Fl. Bratu. Antrenor: Walter Zenga. OTELUL: Kouha - Nogo, Iorga, Jelev, Gado - S. Ilie, S. Costin, Paraschiv, Szekely - D. Stan, E. Jula. Antrenor: Petre Grigoras . Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro