Sergiu Radu a ajuns la opt goluri în acest sezon al Bundesliga

Sergiu Radu ( foto ) a marcat din nou pentru Energie Cottbus , în meciul pierdut cu 1-4 în deplasare în faţa echipei lui Marius Niculae , FSV Mainz, în etapa a 22-a din Bundesliga. Gazdele au deschis scorul după doar şapte minute de jo, prin Andreasen. „Schijă” a egalat pentru Cottbus, în minutul 20, la capătul unei acţiuni personale. A fost al optulea gol pentru fostul atacant al Rapidului şi al Lui FC Naţional, care a ajuns la a opta reuşită în actualul sezon al campionatului german. Egipteanul Mohamed Zidan a reuşit un hattrick pentru Mainz, care a adus o victorie crucială pentru formaţia sa. Echipa lui Marius Niculae (care nu a fost inclus în lot pentru această partidă) a părăsit ultima poziţie a clasamentului, ocupand în prezent locul 14, cu 21 de puncte. La Energie, Vlad Munteanu a început partida ca titular, însă a avut o evoluţie mediocră, motiv pentru care a fost înlocuit în minutul 59. Laurenţiu Reghecampf a fost titular pentru Aachen în meciul încheiat la egalitate, 0-0 în deplasare contra formaţiei Borussia Monchengladbach. Iată şi celelalte rezultate înregistrate sambătă în Bundesliga: Hamburg - Dortmund 3-0 Schalke - Hertha 2-0 Leverkusen - Frankfurt 2-2 Stuttgart - Bremen 4-1 Hannover - Wolfsburg 2-2.