#hamburg sv #lider in bundesliga #bayern munchen #mladen petric

Schimbare de lider in Bundesliga: Hamburg - Bayern 1-0

Hamburg a devenit, cel putin pana sambata, liderul la zi in Germania, dupa ce a trecut de campioana en-titre, Bayern Munchen , cu scorul de 1-0.

Cele doua echipe au oferit in joc spectaculos chiar daca tabela a inregistrat un singur gol pe durata celor 90 de minute. Golul victoriei a fost marcat de Petric, in minutul 44, dupa o respingere gresita a portarului Rensing. Luca Toni a marcat pentru Bayern, in minutul 28, dar golul a fost anulat pe motiv de fault in atac.

In urma victoriei, Hamburg a urcat pe prima pozitie in clasament cu 36 de puncte, dar ar putea fi depasita de Hoffenheim sau in cazul in care cele doua echipe ar castiga partidele programate sambata. Hertha Berlin va intalni pe Eintracht Frankfurt iar Hoffenheim va primi vizita formatiei Energie Cottbus .