Şahtior - Nancy 1-1. Marica, omul meciului

Şahtior Doneţk a încheiat la egalitate, 1-1 pe propriul teren în faţa formaţiei Nancy, meciul tur din şaisprezecimile Cupei UEFA, disputat marţi seară. Mircea Lucescu l-a trimis în teren încă din primul minut pe Ciprian Marica , care a fost votat omul meciului pe site-ul oficial UEFA. Deşi atacantul naţionalei Romaniei nu a marcat, a avut o evoluţie bună, reuşind să pună în dese randuri probleme defensivei francezilor. Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 81 prin Marc-Antoine Fortune, care l-a învins pe Shust cu un şut la firul ierbii din interiorul careului. Elevii lui Mircea Lucescu au egalat in extremis, în minutul 84, prin Dario Srna. Internaţionalul croat a marcat printr-un voleu din apropiere, după o centrare a lui Vorobei. Un rezultat echitabil avand în vedere evoluţiile celor două formaţii, rezultat care avantajează formaţia franceză în perspectiva returului. Caştigătoarea acestei duble-manşe este o posibilă adversară pentru Steaua Bucureşti, în optimi ! Au evoluat formaţiile: Şahtior: Shust – Srna, Chigrinski, Kucher, Shevchuk – Matuzalem, Fernandinho, Tymoschuk, Jadson – Marica, Bielik. Nancy: Gregorini – Chretien, Diakhate, Puygrenier, Biancalani – Curbelo, Duchemin, Andre Luiz, Berenguer – Fortune, Hadji.