Şahtior, în optimile Cupei UEFA

Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a reuşit calificarea în optimile de finală ale Cupei UEFA, după o victorie cu 1-0 în deplasare în faţa francezilor de la Nancy. Cu Marica în teren pe întreaga durată a partidei, ucrainenii au marcat golul calificării în minutul 71, prin Fernandinho. Fotbalistul brazilian a finalizat cu un şut la firul ierbii din interiorul careului. Atacantul naţionalei Romaniei avut o evoluţie bună şi a fost votat cel mai bun jucător al meciului pe site-ul oficial al UEFA. Marica a executat periculos o lovitură liberă, în minutul 90, însă nu a reuşit să îl învingă pe Gregorini. Lucescu şi Marica s-au calificat în optimi , după ce în urmă cu o săptămană au egalat in extremis pe final de partidă.