Sahtior Donetk este ca si calificata in turul III

Aseara s-au desfasurat 7 meciuri din prima mansa a turului II preliminar al Ligii Campionilor. Echipa antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk este ca si calificata in turul al treilea preliminar, dupa ce a invins-o cu usurinta, in deplasare, pe Piunik Erevan. Cu Razvan Rat in primul 11, Sahtior s-au impus prin golurile marcate de Gladky, in minutul 44, si de Brandao, cinci minute mai tarziu. Meciul, care a avut loc pe stadionul Republican din Erevan, a fost arbitrat de o brigada din Austria, cu Stefan Messner la centru, asistat de Klaus Strasser si Alexander Harkam. Rezultatele inregistrate in primele 7 meciuri: Pyunik Erevan-Sahtior 0-2 (Gladky 44, Brandao 49) Tampere United-Levski Sofia 1-0 ( Tomi Petrescu 16) FC Copenhaga-Beitar Ierusalim 1-0 (Allback 9) Racing Genk-FK Sarajevo 1-2 (Cornelis 27/Rascic 14, Muharemovic 86) Debrecen-Elfsborg 0-1 (Mobaeck 65) Zaglebie Lubin-Steaua 0-1 (D. Goian 56) Rangers-Zeta 2-0 (Weir 55, McCulloch 73) In afara partidelor de ieri, astazi se vor mai desfasura alte 7 meciuri, tot din prima mansa a turului II preliminar la Ligii Campionilor: Domzale- Dinamo Zagreb ; Besiktas- Sheriff Tiraspol ; Ventspils-Salzburg; Astana-Rosenborg; Hafnarfjordur- Bate Borisov ; Steaua Rosie Belgrad ; Levadia Tallin; Zilina-Slavia Praga